kosmos

Dziwne sygnały radiowe tajemnicą dla astronomów

Jeden z największych na świecie radioteleskopów nie słyszy głosów – po raz pierwszy kolejne gigantyczne naczynie wykryło jeden z tajemniczych “szybkich wybuchów radiowych” (FRB), które zaskakiwały astronomów w Radio Teleskopie Parkesa. Odkrycie potwierdza, że ​​te wybuchy rzeczywiście pochodzą z kosmosu, ale poza tym ich źródło jest wciąż szeroko otwarte.

W zeszłym roku astronomowie zgłosili cztery wybuchy wyłapane przez słynny australijski teleskop. Ponieważ każde FRB trwało około milisekundy, nie było czasu, aby inne teleskopy sprawdziły to samo położenie, a fakt, że żaden inny teleskop nie wykrył czegoś podobnego, podniósł możliwość, że coś lokalnego zakłócało teleskop Parkesa.

Teraz jednak Astrophysical Journal donosi, że 305-metrowy teleskop Arecibo zebrał podobną serię podczas wyszukiwania pulsarów. Wybuch nastąpił w 2012 roku, ale nie zauważył w tym czasie. “Jasność, czas trwania i przewidywana częstotliwość zdarzeń FRB 121102 są spójne z właściwościami wcześniej wykrytych błysków Parkesa” – napisali autorzy.

“Nasz wynik jest ważny, ponieważ eliminuje wszelkie wątpliwości, że te wybuchy radiowe są naprawdę kosmiczne” – mówi profesor Victoria Kaspi z McGill.

Pomimo krótkiego charakteru FRB, pewne rzeczy dotyczące ich natury zostały wyciągnięte. Te wykryte w Parkes były wszystkie ponad 40 ° od płaszczyzny Galaktyki, co sugeruje, że prawie na pewno pochodzą spoza Drogi Mlecznej. Co więcej, różne częstotliwości pojawiają się w nieco innym czasie. Sugeruje to, że fale radiowe intensywnie podróżowały przez zjonizowany ośrodek, w którym spowolnione zostanie każde promieniowanie elektromagnetyczne. Krótsze fale są spowalniane przez więcej, tak jak niebieskie światło jest opóźnione bardziej w szkle, a zatem bardziej wygięte przez pryzmat niż dłuższa długość fali czerwonej.

Szacuje się, że FRB Parkes pochodzą z odległości nawet 9 miliardów lat świetlnych, co sugeruje bardzo potężne źródło. Do tej pory teorie obejmowały parowanie czarnych dziur, wybuchy magnetarne i fuzje gwiazd neutronowych. Jednak FRB nie wydają się być związane z bardziej znanymi seriami Gamma Ray, dla których zaproponowano te same wyjaśnienia.

Mając tylko kilka obserwacji ze wszystkich światowych teleskopów można się spodziewać, że FRB są bardzo rzadkie, ale obliczając powierzchnię nieba z dostateczną czułością, aby wybrać takie zdarzenia, autorzy wyciągają z nich 10 000 dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.