Antarktyda

Jedna z największych na świecie gór lodowych ma oderwać się od Antarktydy

Jedna z największych na świecie gór lodowych ma oderwać się od Antarktydy

Góra lodowa, jedna z 10 największych znanych nauce, ma wkrótce oderwać się od Antarktydy. Półka lodowa Larsen C od jakiegoś czasu ucieka od południowego kontynentu, ale ogromna szczelina grozi zejściem z tego odcinka o powierzchni 5 000 kilometrów kwadratowych (1931 mil kwadratowych).

Kanion jest już od jakiegoś czasu, ale w ciągu ostatniego miesiąca rozrósł się w zawrotnym tempie. W drugiej połowie grudnia 2016 roku wzrósł o 18 kilometrów (11,2 mil). Teraz ogromny kawałek lodu zatrzymuje się na zaledwie 20-kilometrowym odcinku lodu.

Cała półka na lód Larsen C – o wielkości dwukrotnie większej od Hawajów – nie jest spowodowana zawaleniem, ale pęknięcie to odetnie około 10 procent. Naukowcy obawiają się, że dzięki temu ocalałe części Larsen C będą niezwykle niestabilne i podatne na upadek w ciągu następnej dekady.

Larsen C jest najbardziej znaczącą półką lodową w północnej Antarktyce. Pływa już po oceanie, więc jego zniszczenie nie przyczyni się bezpośrednio do podniesienia poziomu morza. Jednak powstrzymuje wiele lądowych lodowców.

Kiedy Larsen C całkowicie się rozpadnie, otwierają się śluzy, a lód ten nieuchronnie spadnie do morza i zwiększy globalny poziom morza o około 10 centymetrów (3,9 cala). To może nie brzmieć zbyt wiele, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że globalny wzrost poziomu morza w ciągu ostatnich 20 lat wyniósł około 6,6 centymetrów (2,6 cala).

W połączeniu ze wzrostem poziomu morza, który powstaje w wyniku zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, wkład Larsen C jest z pewnością znaczący.

Chociaż coraz szybsze ocieplenie regionu prawdopodobnie przyspieszyło rozwój gigantycznej szczeliny, rozcinającej części Larsen C z dala od Antarktydy, nie ma żadnych bezpośrednich dowodów na poparcie tego. Istnieje jednak wiele dowodów łączących cieplejsze temperatury atmosferyczne i oceaniczne ze skurczami lodu w innych częściach kontynentu.

Naukowcy z Uniwersytetu Swansea, którzy używali danych satelitarnych do monitorowania upadku, zauważają, że to wycięcie jest wydarzeniem nieuniknionym ze względu na wyjątkową geografię regionu.

“Jeśli to nie potrwa w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będę zaskoczony”, powiedział kierownik projektu Adrian Luckman, profesor geografii na Uniwersytecie Swansea, w wywiadzie dla BBC News.

Półwysep Antarktyczny posiadał sieć półek lodowych pod nazwą Larsen. Larsen A załamał się w 1995 r., A Larsen B rozpadł się dość dramatycznie w 2002 r. W rzeczywistości na całej Antarktyce jest mnóstwo lodowych półek, które są teraz na krawędzi katastrofy, ale teraz jest pewne, że Larsen C, ostatni z jego imiennik, pójdzie pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.