Większość z nas jest praworęcznych, ale sporo osób jest leworęcznych. Dlaczego tak jest? Czy jest to po prostu coś, czego uczymy się preferować przez dłuższy czas, czy też ma to coś wspólnego z naszymi genami od urodzenia? Czy leworęczni ludzie są naprawdę bardziej zła niż reszta z nas, czy to tylko szalona rozmowa?
Według zupełnie nowego badania w czasopiśmie eLife nie ma to jednak nic wspólnego z mózgiem ani z rozwojem neurologicznym. W dość satysfakcjonującym wątku fabularnym wydaje się, że twoja lewica lub praworęczność jest rzeczywiście zakorzeniona w twoich biologicznych działaniach sprzed twojego urodzenia, ale w postaci szczególnego zgiełku aktywności genowej w kręgosłupie, a nie w mózgu.
“Nasze dane sugerują rdzeń, a nie korową, początek asymetrii półkuli”, ogłosił zespół w swojej gazecie.
Zespół naukowców z Niemiec, Holandii i Południowej Afryki – prowadzony przez biofizyków na Uniwersytecie Ruhry w Bochum – uważnie monitorował ekspresję genów zachodzących w rozwijających się rdzeniach kręgowych rosnących dzieci w macicy, między ósmym a dwunastym tygodniem ciąży .
Od dawna zakłada się, że aktywność genów w mózgu, w zależności od tego, która półkula wykazuje największą aktywność, określa, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny. Jednakże, w oparciu o aktywność w tych przewodach proto-rdzeniowych, wydaje się, że jest tam pewna asymetria, która nigdy wcześniej nie została wykryta.
Ta nowo odkryta aktywność ma miejsce na długo przed tym, zanim część mózgu odpowiedzialna za ruch – kora ruchowa – jest faktycznie “połączona” z kręgosłupem. Wydaje się, że koncentruje się na częściach kręgosłupa odpowiedzialnych za przesyłanie impulsów elektrycznych do rąk, rąk, nóg i stóp, a ta asymetria określa, czy osoba pisze prawą czy lewą ręką.
Co więcej, zespół faktycznie odkrył, co powoduje tę symetrię. Tak się składa, że nie wpływają na niego regularne, odziedziczone mutacje lub cechy genetyczne, ale czynniki środowiskowe – wpływy, które wpływają na dziecko, gdy rośnie ono w macicy.
Chociaż nie jest jeszcze jasne, jakie mogą być te czynniki środowiskowe (“epigenetyczne”), możliwe jest, że zmieniają one działanie enzymów wokół rozwijającego się dziecka, co z kolei zmienia sposób, w jaki ich geny potrafią się wyrazić. To w konsekwencji wpływa na asymetrię aktywności genów obecnych w obrębie kręgosłupa.
Więc masz to! Wciąż nie wiadomo, czy leworęczni ludzie są bardziej źli.