laboratorium

Mikroorganizmy z Ziemi mogą przetrwać na Marsie

Mikroorganizmy z Ziemi mogą przetrwać na Marsie

Perspektywa znalezienia życia na innej planecie jest z pewnością ekscytująca. Przez lata naukowcy próbowali uświadomić sobie, jak zaczęło się życie na naszej planecie, aby przewidzieć, jak życie może się rozpocząć na innych nadających się do zamieszkania planetach. W szczególności naukowcy zainteresowali się mikrobami żyjącymi w “ekstremalnych” środowiskach, ponieważ niektóre z nich są uważane za jedne z najstarszych form życia na Ziemi. Uważa się, że te pradawne i wysoce wyspecjalizowane organizmy, zwane “ekstremofilami”, mogą rosnąć dość szybko w trudnych warunkach i dlatego są atrakcyjnym kandydatem do istnienia życia na innych planetach.

Zgodnie z tym badacze z University of Arkansas badali organizmy ekstremofilne i wystawiali je na warunki podobne do Marsa, aby zobaczyć, jak sobie radzą. W szczególności chcieli sprawdzić, czy dwa gatunki metanogenów mogą wytrzymać marsjańskie cykle zamarzania i rozmrażania.

Metanogeny są mikroorganizmami w obrębie domeny archeonowej, która jest domeną odmienną od bakterii. W rzeczywistości odpowiadają za metan w belach przeżuwaczy i wzdęcia ludzi. Metanogeny są organizmami beztlenowymi wytwarzającymi metan, z których niektóre wykorzystują wodór do redukcji dwutlenku węgla do metanu. Ponieważ te organizmy są beztlenowe i nie fotosyntezy, niektórzy naukowcy uważają, że mogą być idealnym kandydatem do życia na Marsie; w szczególności uważa się, że mogą istnieć w środowiskach pod powierzchnią.

Aby przetestować ich przeżywalność w warunkach podobnych do Marsa, naukowcy wystawili M. formicicum i M. wolfeii na marsjańskie cykle zamarzania i rozmrażania, które są znacznie poniżej idealnej temperatury wzrostu tych organizmów (odpowiednio 37oC i 55oC). Organizmy te są w rzeczywistości zarówno termofilami, które są organizmami ekstremofilnymi, które rozwijają się w stosunkowo wysokich temperaturach. Naukowcy odkryli, że oba gatunki przeżyły w laboratorium temperatury podobne do marsjańskich.

“Niska temperatura na Marsie hamowała ich wzrost, ale przetrwały”, powiedziała Rebecca Mickol, jedna z badaczy zaangażowanych w badanie, w wiadomościach prasowych. “Gdy wrócili do ciepłej temperatury, byli w stanie ponownie się rozwijać i metabolizować. Chciałem sprawdzić, czy te zimne temperatury je zabiją, czy też będą w stanie przetrwać i przystosować się. ”

Według Mickola temperatura Marsa może wahać się od -90oC do 27oC w ciągu jednego marsjańskiego dnia. “Gdyby teraz na Marsie istniało jakieś życie, musiałoby przynajmniej przetrwać ten zakres temperatur. Przetrwanie tych dwóch gatunków metanogenu narażonych na długotrwałe cykle zamarzania / odmrażania sugeruje, że metanogeny mogą potencjalnie zamieszkać pod powierzchnią Marsa “- dodała.

W 2004 roku metan został odkryty w atmosferze Marsa. Główny badacz tego badania Timothy Kral uważa, że ​​metanogeny są źródłem tego metanu i bada zdolność tych organizmów do wytrzymywania warunków podobnych do Marsa od lat 90-tych.

Oczywiście, tylko dlatego, że te organizmy mogą przetrwać te dramatyczne zakresy temperatur, to niekoniecznie oznacza, że ​​metanogeny mogą przetrwać na Marsie. To trochę bardziej skomplikowane. Nie jest jasne, czy badacze powtórzyli inne warunki na Marsie poza tymi temperaturami. Ale to bardzo interesujące badanie, które z pewnością pokazuje zdolność tych organizmów do przetrwania w niektórych trudnych warunkach na Marsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.