Kometa

Philae wykrył organiczne cząsteczki na komecie

Philae wykrył organiczne cząsteczki na komecie

Choć lądownik Philae był krótko na powierzchni Komety 67P / Czuriumow-Gierasimienko, był w stanie zwrócić dane naukowe z powrotem na Ziemię z pierwszych próbek, jakie kiedykolwiek otrzymano bezpośrednio z jądra komety. Podczas udanej 60-godzinnej misji nauk podstawowych w zeszłym tygodniu, Philae dokonał bardzo ważnego odkrycia: kometa zawiera cząsteczki organiczne.

Do tej pory niewiele wydano na temat cząsteczek, a “Wall Street Journal” podał wiadomości w poniedziałek. Cząsteczki są oparte na węglu, ale nie podano żadnego słowa o tym, jakie inne elementy są obecne, ani o tym, jak złożone mogą być. Kompleksowe związki organiczne, takie jak aminokwasy, są podstawowymi elementami życia.

Misją Philae było ustalenie, które, jeśli w ogóle, związki organiczne istniały na kometach. Ta wiedza pozwoli naukowcom ustalić, czy komety przyniosły niezbędne składniki do życia na wczesnej Ziemi. Warunki na młodej Ziemi nie sprzyjały tworzeniu tych związków i najprawdopodobniej pochodziły z zewnętrznego źródła.

Odkrycie cząsteczek dokonano za pomocą przyrządu Philae do próbkowania i kompozycji składu (COSAC). Urządzenie to analizuje związki obecne w cienkiej atmosferze komety, poszukując związków organicznych i lotnych.

Na razie trudno jest określić, kiedy zostaną dostarczone dodatkowe informacje na temat natury tych cząsteczek i jakie mogą one mieć konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.