kawa

Picie kawy może sprawić, że będziesz pożądać słodkich rzeczy

Picie kawy może sprawić, że będziesz pożądać słodkich rzeczy

Jeśli nie możesz przejść przez poranek bez filiżanki kawy (lub dwóch), możesz odejść teraz, ponieważ uzależnienie od kofeiny może zmieniać twoje kubki smakowe.

Kofeina działa poprzez hamowanie receptorów adenozyny. Te rzeczy odgrywają ważną rolę podczas snu i mogą wpływać na uczucie odprężenia lub senności, co wyjaśnia, dlaczego espresso sprawia, że ​​jesteś bardziej czujny i podniecony.

Chodzi o to, że zmniejsza też twoją zdolność do smakowania słodkich potraw. Frustrująco, to może sprawić, że będziesz bardziej pożądał cukru.

Naukowcy z Cornell University przeprowadzili ślepe badanie, aby sprawdzić, jak kofeina wpływa na nasz zmysł smaku. Wyniki opublikowano w Journal of Food Science na początku tego tygodnia.

Zespół podzielił 107 uczestników na dwie grupy: jedna otrzymała próbkę kawy bezkofeinowej wzbogaconej o 200 miligramów kofeiny – mniej więcej tyle samo, ile można znaleźć w filiżance mocnej kawy – podczas gdy druga grupa piła kawę bezkofeinową.

Co ciekawe, mimo że każdy napój kawowy był słodzony taką samą ilością cukru, osoby bez smaku kawy oceniały słodszą kawę niż osoby, którym dodawano kofeinę.

“Kiedy pijesz kawę z kofeiną, zmieni ona Twój sposób postrzegania smaku – ponieważ jak długo ten efekt utrzymuje się”, mówi starszy autor Robin Dando, profesor nauk o żywności w oświadczeniu. Kawa nie miała jednak wpływu na percepcję gorzką, kwaśną, słoną lub umami.

To nie wszystko. Następnie badacze zapytali uczestników, jak bardzo czują się oni po wypiciu kawy. Ludzie z obu grup odnotowali podobny poziom czujności. Nie byli nawet w stanie dojść do skutku, gdyby dostali kawę bezadresową lub kofeinową.

Wydaje się, że wystarczy picie kawy, by wywołać czujność związaną z napojem. Zasadniczo ma efekt placebo.

“Pomyśl o psie Pavlova, akt picia kawy – z zapachem i smakiem – zwykle następuje z czujnością” – mówi Dando. “Tak więc panelerzy poczuli się czujni, nawet jeśli nie było tam kofeiny.”

“To, co wydaje się być ważne, to akcja picia tej kawy” – kontynuuje. “Po prostu myślenie, że zrobiłeś rzeczy, które sprawiają, że czujesz się bardziej rozbudzony, sprawia, że ​​czujesz się bardziej przebudzony.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.