telewizor

Przyszłość jest jasna, przyszłość to… telewizory kwantowe

Przyszłość jest jasna, przyszłość to… telewizory kwantowe

Po raz kolejny przybył Consumer Electronics Show (CES), największa na świecie wystawa elektroniki użytkowej i technologii w Las Vegas, gdzie producenci zaprezentują nowe technologie dostępne w 2015 roku.

Urządzenia do noszenia na ciele, drukarki 3D, zakrzywione wyświetlacze i inne technologie, które ukończyły nowatorskie produkty dostępne dla konsumenta – wszystkie miały swój moment w centrum uwagi na targach CES.

Koreański producent elektroniki i wyświetlaczy LG rozpoczął walkę, ogłaszając telewizory 4K o ultrawysokiej rozdzielczości (UHDTV), które wykorzystują technologię kropek kwantowych, ulepszoną metodę produkcji kolorowych wyświetlaczy.

Czym dokładnie jest kropka kwantowa?

Znaczące ulepszenie istniejących metod LCD lub LED powoduje, że technologia świeci niebieskim światłem przez nanokryształy o różnych rozmiarach od dwóch do dziesięciu nanometrów, które pochłaniają światło o jednej długości fali i emitują światło o innej, bardzo specyficznej długości fali. Każda kropka emituje inny kolor w zależności od jego wielkości. Film o kropkach kwantowych o wielkości odpowiedniej do wytwarzania czerwonego i zielonego światła jest dodawany przed podświetleniem ekranu. Generowanie światła przez kropki kwantowe powoduje zwężenie długości fali wytwarzanego czerwonego i zielonego światła, co oznacza, że ​​mniej światła jest wychwytywane przez filtr LCD. Oznacza to lepsze odwzorowanie kolorów i jaśniejsze kolory.

LG wyprzedziło innych producentów, próbując zdobyć przewagę, wiążąc swoje produkty z wyższym kontrastem, poprawionym nasyceniem i imponująco szeroką gamą kolorów (zakres kolorów, które może odtworzyć ekran), które zapewniają kropki kwantowe. Dzięki temu takie wyświetlacze są idealne do oglądania treści w wysokiej rozdzielczości i ultra wysokiej rozdzielczości oraz do osób zajmujących się projektowaniem graficznym, fotografią lub produkcją filmów.

Aktualizacja “jakości nadawania”

Przejście w stronę UHDTV to nie tylko więcej pikseli i ekranów o wyższej rozdzielczości. Producenci i nadawcy chcą stworzyć środowisko, w którym wideo i obrazy mogą być dostarczane publicznie z możliwie wysokim zakresem dynamiki, pozostając jednocześnie ekonomicznym w produkcji.

I nie jest to w dalekiej przyszłości; w rzeczywistości nowe standardy – wymagane do ustanowienia wszystkich technologii – zostały już usankcjonowane. Standard ITU-rec 2020 dla telewizji ultra-high-definition pozwala na większą liczbę klatek do 120 fps, wyższą przepływność i większy kontrast i gamę kolorów.

Obecnie treść określana jako “high-definition” jest nadawana w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z określoną częstotliwością klatek, zakresem kolorów i kontrastu, umożliwiając spójną reprodukcję na wszystkich zgodnych wyświetlaczach. Ale zarówno branża nadawcza, jak i kinowa może już produkować materiały przekraczające te standardy, nie ma jeszcze żadnych urządzeń, które mogłyby skorzystać z obrazów o najlepszej jakości – nie ma sensu dostarczanie większej ilości informacji niż mogą obsłużyć obecne wyświetlacze.

Wykorzystanie kropek kwantowych rozszerza możliwości wyświetlaczy o ultrawysokiej rozdzielczości, umożliwiając w przyszłości dostarczanie publicznie mediów o wyższym zakresie dynamiki. Jako bonus, kropki kwantowe są znacznie tańsze niż inne konkurencyjne technologie wyświetlania wysokiej jakości, takie jak OLED, organiczne diody emitujące światło, które zostały ogłoszone jako kolejna wielka rzecz na poprzednich wystawach CES, ale której gwiazda już słabnie.

W tej chwili kropki kwantowe są używane tylko w połączeniu z innymi typami podświetlaczy, ale możliwe jest opracowanie metody ich użycia bez. W każdym razie, w roku 2015 iw przewidywalnej przyszłości, najlepsze na świecie odtwarzanie obrazu i obrazu w wysokiej rozdzielczości będzie dostarczane z kropkami kwantowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.