ekran dotykowy

Ten spray może zamieniać dowolną powierzchnię na ekran dotykowy

Ten spray może zamieniać dowolną powierzchnię na ekran dotykowy

Masz dość brzydkich małych nakładek dotykowych? Cóż, ten spray może być twoim wybawcą, pozwalając, aby różnorodne powierzchnie stały się wrażliwe na dotyk.

Technologia o nazwie Electrick została opracowana przez naukowców z Carnegie Mellon University w Pensylwanii, a wyniki opublikowano w dokumencie otwartym.

Spray składa się z elektrycznie przewodzącego materiału na bazie węgla. Po nałożeniu na obiekt pozwala na przewodzenie prądu. Poprzez zastosowanie elektrod do obiektu, a następnie pomiar napięcia w różnych punktach, można śledzić położenie palca osoby.

“Po raz pierwszy mogliśmy wziąć puszkę farby w sprayu i umieścić ekran dotykowy na niemal wszystkim” – powiedział Chris Harrison, adiunkt w Human-Computer Interaction Institute (HCII) i szef przyszłych interfejsów Grupa w CMU, w oświadczeniu.

Spray może być stosowany do różnych przedmiotów, od plastikowych zabawek po futerały na smartfony, a nawet do Jell-O. W poniższym wideo zespół opisuje różne zastosowania tej technologii.

Na przykład, stosując spray lub farbę do stołu, możesz mieć określone lokalizacje, które są wrażliwe na dotyk, aby otworzyć aplikacje na komputerze. Po dotknięciu nosa lub brzucha może powstać zabawka, która wydaje odgłosy. A kawałek Jell-O w kształcie mózgu może służyć do nauczania ludzi o różnych obszarach mózgu.

Efekt ten nazywany jest manewrowaniem, w którym prąd elektryczny jest “przetaczany” na ziemię, gdy palec dotyka konkretnej lokalizacji. Elektrody mogą zlokalizować miejsce, w którym odbywa się manewrowanie, przy użyciu procesu zwanego polową tomografią elektryczną.

W swoim artykule badacze zauważają, że nowoczesna technologia ekranu dotykowego nie jest odpowiednia dla dużych aplikacji, takich jak stół czy biurko. Korzystanie z Electrick jednak, rzeczy tak duże, jak ściana może być wrażliwe na dotyk, z kranu palca włączania lub wyłączania światła na przykład.

Zespół powiedział również, że ich proces jest zgodny z regularnymi metodami produkcji, takimi jak powlekanie natryskowe lub odlewanie, a nawet drukowanie 3D. Oznacza to, że istnieje ogromny zakres obiektów, które można uczynić dotykowymi, przy niewielkiej dodatkowej technologii wymaganej.

Zespół nie znalazł również żadnego zużycia w żadnym z przedmiotów, które zrobili, a niektóre z nich zostały użyte do 896 razy przez uczestników. Zauważają jednak, że nie są pewni, jak powłoka wytrzyma takie elementy jak deszcz, a hałas elektromagnetyczny pochodzący z innych urządzeń wpłynął na dokładność. Niemniej dobry początek fajnego pomysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.