energia

Teraz możliwe jest generowanie energii elektrycznej z łez

Teraz możliwe jest generowanie energii elektrycznej z łez

Łzy w nauce przemieniają się w dość nietypowe sposoby. Mogą – zgodnie z nowym badaniem – zostać zgniecione w celu wygenerowania energii elektrycznej.

W artykule w czasopiśmie Applied Physics Letters , zespół z Uniwersytetu Limerick (UL) odkrył, że lizozym, białko, które znajduje się w łzach, mleku i ślinie ssaków, a także białka jajka ptaków, może wyrzucić iskry podczas kompresji. Dzieje się tak dzięki efektowi piezoelektrycznemu, który wyjaśnia, jak niektóre materiały, w tym kwarc i diamenty, mogą przekształcać energię mechaniczną w coś, co sprawi, że smartfon będzie mógł zostać naładowany.

“Podczas gdy piezoelektryczność jest używana wszędzie wokół nas, nie została zbadana zdolność do wytwarzania energii elektrycznej z tego konkretnego białka” – stwierdził w oświadczeniu Aimee Stapleton, fizyk i pracownik podyplomowy w firmie UL.

Dzięki temu, że materiały piezoelektryczne można wykorzystać do przekształcania energii elektrycznej w energię mechaniczną, istnieje dziedzina piezoturgii: małe prądy o pewnych częstotliwościach mogą być użyte do wywoływania niewiarygodnie precyzyjnych drgań w narzędziach nacinania, które mogą być stosowane w minimalnie inwazyjnych procedurach medycznych.

Te nowe badania przypominają nam, że nie wszystkie materiały piezoelektryczne są nieorganiczne. Biologiczne substancje, w tym kości, nici DNA, a nawet różne poszczególne białka, posiadają te magiczne brzmienie – także, jak zauważono, w łzach.

Do tej pory tego konkretnego białka nie podejrzewało się o to, że ten efekt wykazywał, ale innowacyjni badacze UL po prostu nie mogli oprzeć się próbie wypróbowania czegoś, co znajduje się w takiej obfitości. Okazuje się, że ich przeczucie było słuszne – a teraz pokazali się jako pionierzy biologicznej piezoelektryczności, w której było wiele zagadek.

Jak to się dzieje, efekt znajdujący się w kryształach lizozymu ma podobną wielkość jak w przypadku powszechnie stosowanego kwarcu. “Jednakże, ponieważ jest to materiał biologiczny, jest nietoksyczny”, dodał Stapleton, “więc może mieć wiele innowacyjnych zastosowań, takich jak elektroaktywne powłoki antybakteryjne dla implantów medycznych”.

Nie spodziewaj się żadnych istotnych innowacji, aby pojawiły się w najbliższym czasie. Choć wszyscy jesteśmy pewni, że będziemy zadowoleni z posiadania torebki, w którą możemy płakać, aby potem zelektryfikować nasze laptopy, ten artykuł niestety oznacza początek wszystkich rzeczy, które są podarte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.