W porównaniu z innymi naczelnymi, ludzie mało śpią

Czas na naukę odbywa się kosztem snu, twierdzą naukowcy.

Jeśli wydaje ci się, że nie śpisz, nie jesteś sam. Ludzie wyewoluowali do spania o wiele mniej niż szympansy, pawiany czy jakikolwiek inny naczelny badany do tej pory.

Charles Nunn i David Samson są antropologami ewolucyjnymi. Uczą się, jak ludzie ewoluowali, aby zachowywać się tak, jak my. Nunn pracuje na Duke University w Durham, N.C Samson pracuje na University of Toronto Mississauga w Kanadzie. W nowym badaniu porównano dwa modele snu u 30 różnych gatunków naczelnych, w tym u ludzi. Większość gatunków dziennie spędziła od dziewięciu do piętnastu godzin. Ludzie uśrednili zaledwie siedem godzin przymknięcia oka.

Biorąc jednak pod uwagę styl życia i czynniki biologiczne, ludzie powinni otrzymać 9,55 godzin, obliczają Nunn i Samson. Większość innych naczelnych w badaniu zwykle śpi tak bardzo, jak przewidywały naukowcy. Nunn i Samson podzielili się swoimi odkryciami w Internecie 14 lutego w American Journal of Physical Anthropology.
Dlaczego śpimy mniej

Naukowcy twierdzą, że w naszym krótkim czasie snu mogą występować dwie długowieczne cechy ludzkiego życia. Pierwszy wynika z tego, że przodkowie ludzi zstąpili z drzew, aby spać na ziemi. W tym momencie ludzie prawdopodobnie musieli spędzać więcej czasu na czuwaniu, aby chronić się przed drapieżnikami. Drugi może odzwierciedlać intensywną presję, której muszą sprostać ludzie, aby uczyć się i uczyć nowych umiejętności oraz nawiązywać kontakty społeczne. To pozostawiło mniej czasu na sen.

Gdy sen się zmniejszył, gwałtowny ruch gałek ocznych lub sen REM przyjął ogromną rolę u ludzi, proponują Nunn i Samson. REM to sen, kiedy śnimy. I to było związane z uczeniem się i pamięcią.

“To dość zaskakujące, że czas snu nie-REM jest tak niski u ludzi” – mówi Nunn. “Ale coś musiało dawać, ponieważ mniej spaliśmy”.

Isabella Capellini jest biologiem ewolucyjnym z University of Hull w Anglii. Mówi, że nowe badania pokazują, że ludzie mogą spać w zaskakująco krótkim czasie dla naczelnych. Jednakże, ostrzega, ich próbka 30 gatunków jest zbyt mała, aby dojść do jakichkolwiek stanowczych wniosków. Może być 300 lub więcej gatunków naczelnych.

Jeśli wyniki się utrzymają, Capellini podejrzewa, że ​​zmiana w schematach snu również mogła zmniejszyć czas snu u ludzi. Ludzie zasypiają w ciągu zaledwie jednej walki dziennie. Niektóre inne naczelne śpią w kilku walkach, które różnią się tym, jak długo trwają.
Obliczanie snu naczelnego

Nunn i Samson rozważali różne cechy zwierząt i ich otoczenia, obliczając, jak długo spodziewaliby się spać u każdego gatunku. W przypadku 20 z tych gatunków istniało wystarczająco dużo danych, aby oszacować, jak długo będą trwać porcje REM i inne niż REM.

Takie szacunki opierały się na wcześniejszych pomiarach snu naczelnych. Badania te w dużej mierze dotyczyły niewoli zwierząt, które nosiły elektrody, które mierzyły aktywność mózgu podczas snu. Naukowcy przepowiedzieli następnie wartości snu dla każdego naczelnego. W tym celu przyjrzeli się wcześniejszym badaniom związków między wzorcami snu i różnymi aspektami biologii, zachowań i środowisk gatunków. Na przykład, nocne zwierzęta mają tendencję do snu dłużej niż te, które budzą się w ciągu dnia. A gatunki, które podróżują w małych grupach lub które zamieszkują otwarte siedliska wraz z drapieżnikami, zwykle mniej śpią.

Opierając się na takich cechach, naukowcy przewidywali, że ludzie powinni spać średnio 9,55 godzin każdego dnia. W rzeczywistości śpią tylko około 7 godzin dziennie. Niektórzy ludzie drzemią jeszcze mniej. 36-procentowy niedobór pomiędzy przewidywanym i rzeczywistym snem jest znacznie większy niż w przypadku każdego innego gatunku w tym badaniu.

Ludzie spędzają teraz średnio 1,56 godzin czasu drzemki w szacunkach REM, Nunn i Samson. Chodzi o to, co przewidują. Ale to towarzyszyło sporego spadku snu nie-REM, zauważają. Obliczono, że ludzie powinni spędzać średnio 8,42 godziny dziennie w stanie niezwiązanym z REM. Rzeczywista wartość: 5,41 godziny.

Jeden inny naczelny, pazurczatka pospolita w Ameryce Południowej (Callithrix jacchus) również śpi mniej niż się spodziewał. Te małpy śpią średnio 9,5 godziny. Ich sen inny niż REM był również krótszy niż oczekiwano. Tylko jeden gatunek spał o wiele dłużej niż przewidywano. Nocna małpka nocna z Ameryki Południowej (Aotus trivirgatus) w Afryce Południowej prawie 17 godzin zamyka zamknięcie oczu.

Dlaczego ich wzorce snu nie odpowiadają oczekiwaniom, są niejasne, mówi Nunn. Jednakże, dodaje, żadna małpa nie odchodzi od przewidywanych wzorców snu tak często jak ludzie.

Jeden komentarz

  1. Śpimy mało bo trzeba pracować na przeżycie 🙂 Nie ma czasu na sen, niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.