Co sprawia, że twarz jest ​​ładna?

Wszyscy wiemy, że nie powinniśmy oceniać ludzi na podstawie ich wyglądu. Piękno mówi tylko o skórze. Ponadto czyjeś pojawienie się nie mówi nam nic o tym, jak one wyglądają. Albo jak zależni. Albo cokolwiek innego o ich osobowości.

Ale trudno zignorować sposób, w jaki osoba wygląda. Coś o atrakcyjnych ludziach sprawia, że ​​chcemy je oglądać. Nie możemy oderwać oczu od przystojnego aktora, aktorki czy modelki. Jako takie piękno ma nad nami władzę. Ale czym jest piękno?

Nie ma prostej odpowiedzi. Naukowcy rozpoczęli już jednak prace nad poprawą zachowania ludzi i innych zwierząt. Dzięki tej pracy, zwłaszcza, mają pewne cechy, które czynią osobę atrakcyjną dla innych.

Naukowcy uczą się zatem, że może istnieć praktyczna strona naszej obsesji na punkcie piękna. Ładna twarz może należeć do zdrowszej osoby. Lub może to być łatwiejsze dla naszych mózgów.
Wszystko o średnich

Patrząc na zestaw zdjęć, łatwo powiedzieć, które twarze uważamy za atrakcyjne. Różni ludzie zazwyczaj zgadzają się, które twarze są. Ale niewielu może tak powiedzieć, dlaczego te twarze są tak piękne.

Naukowcy zaczęli jednak udzielać odpowiedzi. Szukaj jako symetria. Twarze, których szukamy. Atrakcyjne twarze są średnie.

W symetrycznej twarzy lewa i prawa strona wyglądają na siebie. Nie są doskonałymi odbiciami lustrzanymi. Ale nasze oczy czytają twarze o podobnych proporcjach po obu stronach jako symetryczne.

„Twarze ludzi zazwyczaj różnią się subtelnie w symetrii” – mówi Anthony Little. Jest psychologiem na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Twarz każdego jest nieco asymetryczna, ale na różne sposoby, mówi. W końcu wiele z tych twarzy wydaje się symetrycznych. „Cóż – wyjaśnia – symetria wygląda dla nas normalnie. I wtedy nam się podoba.

Ta przeciętność, podkreśla Little. Średnia, tutaj, nie oznacza „tak sobie”. Przeciętne twarze są średnią matematyczną (lub średnią ) cech większości ludzi. I generalnie ludzie uważają takie twarze za bardzo atrakcyjne.

„Uśrednienie obejmuje wszystkie rodzaje czynników”, mówi Little. „Szukaj jako wielkość cech twarzy i ich układ”.

Na przykład wpływa to na odległość między środkami oczu kobiety. Ludzie są najbardziej atrakcyjni, gdy odległość ta jest mniejsza niż szerokość twarzy. Naukowcy z University of California, San Diego i University of Toronto w Kanadzie odkryli ten stosunek. Okazało się, że równie ważna jest odległość między oczami a ustami kobiety. Powinna być nieco ponad jedna trzecia wysokości twojej twarzy. Obie te odległości odpowiadają średniej populacji lub są jej bliskie.
Natura czy wychowanie?

Czy rodzimy się z preferencją dla pewnych rodzajów twarzy? Czy jest to po prostu coś, czego ludzie się uczą, nie zdając sobie z tego sprawy? Aby się o tym przekonać, psycholog Judith Langlois i jej zespół z University of Texas w Austin pracowali z małymi dziećmi i dziećmi.

Niektórzy z ich rekrutów mieli zaledwie dwa do trzech miesięcy. Naukowcy pokazali sobie zdjęcia dziecka z dwóch twarzy. Jedna twarz jest bardziej atrakcyjna niż druga. Następnie naukowcy zarejestrowali, jak długo niemowlęta patrzyły na każdą twarz.

Niemowlęta spędzały więcej czasu patrząc na atrakcyjne twarze niż nieatrakcyjne. To oznaczało, że wolą ładne twarze, mówi psycholog Stevie Schein. Pracuje z Langloisem. Wyniki te sugerują, że ludzie preferują bardzo wczesne życie. Jest jednak możliwe, że dowiadujemy się o tych preferencjach. W końcu, jak twierdzą, „zanim przetestujemy niemowlęta, mają już doświadczenie z twarzami”.

To doświadczenie może mieć znaczenie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Delaware wykazały, że mózgi niemowląt są lepsze w przetwarzaniu twarzy z własnej rasy. Tak więc niemowlęta wolą te twarze, mówi Schein.

W psychologii dobrze wiadomo, że znane rzeczy są bardziej atrakcyjne, mówi Coren Apicella. Jest psychologiem na University of Pennsylvania w Filadelfii. „Może przeciętne twarze są bardziej atrakcyjne, ponieważ wydają się bardziej znajome”.

Rzeczywiście, jej badania wspierają się, Apicella i Little pracowali z dwiema grupami młodych dorosłych: Brytyjczykami i Hadzą. Hadza to łowcy-zbieracze w Tanzanii, narodzie we wschodniej Afryce. Apicella wybrała ich do eksperymentu, ponieważ nie byli narażeni na kulturę Zachodu i standardy piękna.

Pokazała ludziom z obu grup dwa obrazy i zapytała, która z nich jest bardziej atrakcyjna. Jedno zdjęcie to średnio pięć twarzy Hadzy. Druga to średnio 20 brytyjskich twarzy lub 20 twarzy Hadzy. Ludzie obu kultur preferowali bardziej przeciętną twarz – czyli 20 twarzy zamiast pięciu. Brytyjscy uczestnicy zarówno Hadza, jak i Brytyjczycy, są piękni. Hadza, przeciwnie, tylko twarz Hadzy.

„Hadza ma niewielkie doświadczenie z europejskimi twarzami i prawdopodobnie nie wie, jak wygląda przeciętna europejska twarz” – podsumowuje Apicella. „Jeśli nie wiedzą, jak to wygląda, jak mogą to preferować?”

Jej odkrycia pokazują, w jaki sposób biologia i środowisko współdziałają, aby kształtować nasze wartości. „Preferencja dla samej średniej jest oparta na biologii”, mówi Apicella. Ale ludzie muszą najpierw spojrzeć na inne twarze.

Nowsze badanie Kaitlin Ryan i Isabel Gauthier pokazuje, jak ważna może być ekspozycja na twarze. Ci badacze z Vanderbilt University, Nashville, Tenn., Stwierdzili, że to prawda – nawet jeśli te twarze nie są ludzkie.

Lalki Barbie i transformatory (zabawki). Kobiety zazwyczaj lepiej rozpoznają twarze niż mężczyźni. Ale były one grane z zabawkami Transformer. Ta ekspozycja dzieciństwa na Transformersów tkwiła w mężczyznach, ich występach, donosi w grudniowym badaniu Vision Research.

Nie tylko ludzie

Badania pokazują, że ludzie o bardziej symetrycznych twarzach nie tylko ładnie wyglądają. Są one zdrowsze niż ludzie asymetryczni. Geny dostarczają instrukcji, jak wykonać komórkę. Wszyscy ludzie mają taką samą liczbę genów. Ale ludzie o bardziej przeciętnych twarzach. A to, jak wykazały badania, może prowadzić do silniejszego systemu odpornościowego i lepszego zdrowia.

Naukowcy odkryli podobne powiązania między „pięknem” a zdrowiem u innych zwierząt. Na przykład Molly Morris odkryła, że ​​młode żeńskie mieczniczki preferują symetryczne samce. Morris jest ekologiem behawioralnym z Uniwersytetu Ohio w Atenach. (Ekolog behawioralny bada ewolucyjne podstawy zachowań zwierząt.)

Ryby mieczowe mają ciemne pionowe paski po bokach. Małe, młode kobiety wolą tę samą liczbę sztabek po obu stronach, mówi Morris. Zauważa, że ​​zamiłowanie do symetrii odpowiada znaleziskom innych gatunków, w tym zięb i zebry.

Ale zasada symetrii ma pewne ograniczenia – przynajmniej w przypadku ryb, które bada Morris. Większe, starsze samice miecznika preferują asymetryczne samce. Morris zastanawiał się, czy mogło to mieć związek z upływem czasu. Więc ona i jej zespół testowali ryby. Żywią niektóre samce wysokiej jakości jedzeniem i innymi produktami niskiej jakości. Pewne czasy rosły szybciej w przypadku żywności wysokiej jakości. A te szybko rosnące czasy kończyły się nierównymi paskami po bokach.

Asymmetry może pokazać, że włożył energię w szybki rozwój, mówi Morris. „W niektórych sytuacjach może to być dobra strategia” – podkreśla. Na przykład ryba żyjąca w pobliżu wielu drapieżników byłaby bardziej narażona na przetrwanie, gdyby rosła szybciej. Byłoby zatem lepiej, gdyby rosło nawet wtedy, gdy brakuje żywności. Tak więc kobiety, które żyją w jednym z takich środowisk, powinny preferować asymetryczne samce, wyjaśnia Morris. Te samce niosłyby najlepsze dla swojego środowiska, a później przekazywały je młodym.

Badania ptaków również pokazują, że samice ptaków preferują przystojnych facetów. Na przykład wśród satynowych altanników samice preferują swoje pióra, które odbijają więcej światła ultrafioletowego (UV). Naukowcy z Auburn University w Alabamie złapali męskie altanniki i pobrali próbki krwi. Mężczyźni z pasożytami krwi mieli piórko mniej promieniowania UV niż zdrowi mężczyźni. Więc kiedy wybrałeś upierzenie bogate w UV, nie były one tylko płytkie. Wykorzystali te informacje do znalezienia zdrowych młodych dorosłych.

Adeline Loyau jest behawioralnym ekologiem, który widział podobne rzeczy w pawiach. Pracuje w Centrum Badań Środowiskowych Helmholtz w Lipsku, Niemcy. Zaczęła badać ptasie gałki oczne, kiedy pracowała dla rządowej agencji badawczej we Francji. Są to żywe koła na końcach piór ogonowych. Wolałaby preferować samców z większą ilością oczu. Wolą czytać, że pokazują więcej swoich ogonów. Jej prace pokazały, że zdrowsze pawie mają więcej ogonów w ogonach. Ptaki te tak często rozbijają swoje krzykliwe ogony na samice.

Kobiety lepiej unikają chorych towarzyszy, wyjaśnia. Jeśli nie, mogą złapać jakąś chorobę. Dodaje, że to samica ptaka, więc szuka dobrego genu u faceta, który chce ojcem jej młodość. Zwracanie uwagi na wygląd i zachowanie mężczyzny.
Łatwo w mózgu

Może urodziliśmy się z preferencją dla uśrednienia, ponieważ mówi nam coś o innych ludziach. Na przykład może nam pomóc znaleźć zdrowych partnerów. A może ludzie lubią przeciętne, ładne twarze, ponieważ są łatwiejsze w naszych mózgach.

Langlois i jej zespół w Teksasie badali to pytanie za pomocą techniki zwanej EEG. To skrót od elektroencefalografii (Ee-LEK-troh-en-SEFF-uh-LAAG-rah-fairy). EEG mierzą aktywność elektryczną w mózgu za pomocą siatki małych elektrod umieszczonych na zewnątrz głowy.

Naukowcy zwerbowali studentów do badania mózgu. Każdy uczeń patrzy na serię twarzy podczas noszenia siatki elektrodowej. Ludzkie twarze należały do ​​jednej z trzech grup: bardzo atrakcyjna, nieatrakcyjna lub zmieniona cyfrowo Niektóre twarze szympansów również zostały umieszczone w miksie. EEG rejestrował aktywność mózgu, ponieważ każdy uczeń oglądał zdjęcia.

Następnie badacze przeszukali EEG pod kątem wzorców aktywności elektrycznej. Te wzorce świadczyły o tym, co mózg robi. Mózgi uczniów przetwarzały ludzkie twarze szybciej niż twarze szympansów, pokazały EEG. To ma sens, twierdzą naukowcy, ponieważ ludzie są bardziej zaznajomieni z ludzkimi twarzami. Wyglądają normalnie, więc nie mamy dużo czasu, aby o nich myśleć.

Zespół odkrył zatem, że mózgi przetwarzają bardzo atrakcyjne twarze szybciej niż nieatrakcyjne. Przetwarzali średnie twarze jeszcze szybciej. Oznacza to, że ich poddani mają uśrednione twarze najłatwiejsze w obsłudze. Badani ocenili uśrednione twarze jako najbardziej atrakcyjne.
Upodobanie do piękna

Podsumowując, wygląd może jednak znacznie przewyższać wygląd skóry, co może wpływać na interakcję ludzi.

Naukowcy odkryli dawno temu, że ludzie okazują przychylność tym, którzy mają ładną buzię. Atrakcyjni ludzie chętniej dostają pracę. Zarabiają więcej niż ich mniej atrakcyjni współpracownicy. Uważamy nawet, że atrakcyjni ludzie są mądrzejsi i przyjaźni niż ludzie mniej atrakcyjni.

Langlois i Angela Griffin (wówczas na University of Texas) szukali więcej znaków tego stereotypu „piękno jest dobre”. I znaleźli to.

Naukowcy poprosili ludzi o ocenę zdjęć twarzy młodych kobiet w pięciopunktowej skali. Następnie naukowcy wybrali sześć zdjęć o najniższej ocenie i sześć z najwyższą. Wybrali kolejne sześć zdjęć, które miały oceny najbliższe średniej (lub średniej) punktacji. Ustawiają one swoją grupę atrakcyjnych twarzy „średnich”.

Prawie 300 studentów zostało poproszonych o robienie zdjęć w losowej kolejności z trzech zestawów obrazów przez 4 sekundy. Po każdym szybkim widoku uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące osoby na tym ostatnim zdjęciu. Na przykład, jak może być popularny, przyjazny, pomocny, miły lub mądry?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zajmujący miejsca w rankingu są mniej inteligentni, mniej towarzyscy i rzadziej pomagają innym. Średnio atrakcyjni ludzie uzyskali podobną pozycję do bardzo atrakcyjnych osób za wszystko, z wyjątkiem towarzyskich.

Następnie Griffin i Langlois powtórzyli eksperyment z dziećmi w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Otrzymały takie same wyniki.

Może stereotyp nie jest dokładnie „piękno jest dobre”, sugerują naukowcy. Może jest to bardziej „brzydkie jest złe”. Może tak być, ponieważ nieatrakcyjne twarze wyglądają mniej jak „normalna” lub przeciętna twarz.

Trudno jest powstrzymać się od stereotypowania innych. „Wygląd jest pierwszą rzeczą, na której oceniamy ludzi” – mówi Little. Mimo to mówi: „Świadomość, że te uprzedzenia istnieją, jest ważnym krokiem.” Na przykład, podkreśla, że ​​atrakcyjni ludzie nie są w rzeczywistości mądrzejsi. „Gdy poznajemy ludzi, wygląd fizyczny staje się mniej ważny”, mówi.

Najwyraźniej zgadza się. „Wiedząc, że uprzedzenia istnieją, uznając, że niesiemy je ze sobą, a podejmowanie kroków w celu świadomego zmniejszenia własnych uprzedzeń jest ważne” – mówi. To może sprawić, że będziemy dyskryminować ludzi, którzy są nieatrakcyjni – lub po prostu nierówni.

Jeden komentarz

  1. Jak to mówią – nie ma ludzi brzydkich, są tylko biedni. Geny wpływają na wygląd twarzy to raz, a dwa to tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.