Kuba

Tajemnicze ataki z użyciem broni sonicznej na Kubie

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, wydaje się, że broń soniczna została użyta zarówno na amerykańskich, jak i kanadyjskich dyplomatach na Kubie. Chociaż dokładnie to, kto ich używa – i na czym polegają te urządzenia – obecnie nie jest jasne, objawy dyplomatów są zawsze takie same: skrajne bóle głowy, utrata słuchu i mdłości.

W tamtym czasie okazało się, że tylko kilku dyplomatów zostało dotkniętych, ale jak donosi CNN, ponad 10 amerykańskich posłów i członków rodziny otrzymuje leczenie po miesiącach ataków dźwiękowych. Kilka anonimowych źródeł rządowych poinformowało również sieć, że dwóch dyplomatów ma długotrwałe obrażenia i nie mogą wrócić do Hawany; inni zdecydowali się wcześniej opuścić swoje zadania.

Jednocześnie zachorowało pięciu posłów kanadyjskich i ich własnych członków rodziny. W chwili pisania tego artykułu nie ma żadnej diagnozy jakiejkolwiek choroby, a idea broni dźwiękowej – która zresztą jest prawdziwa, a nie tylko hipotetyczna – wciąż nadchodzi.

Szczegóły pozostają skromne, ale wydaje się, że urządzenia są używane wyłącznie w kubańskich nieruchomościach należących do rządu i że ataki trwają dłużej niż wcześniej uznano. Intrygujące wydaje się również, że w kubańskiej stolicy zostały rozmieszczone co najmniej dwa rodzaje broni sonicznej.

Jak wyjaśniliśmy w poprzednim artykule, pierwszy typ wydaje się milczący – przynajmniej dla ludzkiego słuchu. Może to oznaczać, że używana broń wykorzystuje mikrofale, które w pewnych częstotliwościach gwałtownie podgrzewają tkankę mózgową i generują “falę uderzeniową”, która kończy się wibracją ucha wewnętrznego na niebezpiecznym poziomie.

Alternatywnie można zastosować infradźwięki. Ten hałas o niskiej częstotliwości – wykraczający poza zasięg ludzkiego słuchu – powoduje zmęczenie, apatię, utratę słuchu, dezorientację i nudności, zgodnie z amerykańskimi National Institutes of Health (NIH).

CNN informuje również, że niektórym atakom towarzyszy słyszalny hałas, “ogłuszająco głośny dźwięk podobny do szumu wywołanego przez owady lub skrobanie metalu po podłodze”.

Tak jak poprzednio, punkt początkowy hałasu pozostał nieuchwytny, ale zauważono, że ataki te zdarzały się w nocy, gdy dyplomaci spali.

Obecnie wiele pozostaje tajemnicą, przynajmniej dla ogółu społeczeństwa. Amerykańskie i kubańskie służby dyplomatyczne dyskutują na ten temat, zarówno publicznie, jak i prywatnie, FBI i Królewska Kanadyjska Policja Konna są w Hawanie, aby przeprowadzić dochodzenie, a kilku kubańskich dyplomatów zostało wyrzuconych z Waszyngtonu podczas furii – ale poza tym, co się właściwie dzieje, to nikt się nie domyśla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.