stonehenge

Sześć tajemnic rozwiązanych przez naukę

Chociaż istnieją pewne tajemnice, których naukowcy jeszcze nie rozwikłali, istnieją pewne mity i legendy, które wydają się utrzymywać nawet po dostarczeniu wyjaśnienia.

Trójkąt Bermudzki

Trójkąt Bermudzki to obszar, który reprezentuje region Oceanu Atlantyckiego między Bermudami, Puerto Rico i Miami na Florydzie. Po II wojnie światowej pogrążyła się w tajemnicy, twierdząc, że w tajemniczych okolicznościach zaginęły statki i samoloty, nie pozostawiając po sobie śladu.

Tajemnica została rozwiązana w 1975 roku, kiedy Larry Kusche, bibliotekarz z badań na Arizona State University, odkrył, że niektóre z twierdzeń o zniknięciach były przekłamane lub całkowicie fałszywe. Odkrył, że region nie ma niezwykłej liczby wraków lub katastrof lotniczych w porównaniu do innych obszarów o podobnym ruchu. Jednak prąd Gulf Stream jest wystarczająco silny, aby rozproszyć wszelkie dowody upadłych statków lub samolotów, co prawdopodobnie przyczyniło się do powstania folkloru na tym obszarze.

Przenoszenie skał w Dolinie Śmierci

Racetrack Playa w Dolinie Śmierci w Kalifornii jest rozłożony na setki wyrzeźbionych szlaków z dużych skał, chociaż nikt ich nie popychał ani nie obserwował poruszających się kamieni. Naukowcy rozwiązali zagadkę tych wędrownych skał, dopasowując je do urządzeń GPS, używając kamer poklatkowych i studiując pogodę na playa.

Choć Death Valley słynie z upalnego letniego upału, zima jest łagodna, a deszcz zbiera się, tworząc jezioro o głębokości kilku centymetrów. Gdy temperatura spada w ciągu nocy, woda zamarza w cienkie warstwy lodu. Lód jest podgrzewany przez słońce następnego ranka, rozbijając go na małe talerze. Kiedy jedna z tych płyt jest pod kamieniem, wiatr i przepływ wody pchają kamień bardzo powoli, podróżując około 224 metrów (730 stóp) w sezonie zimowym. Ten ruch sprawia, że ​​szlak w błocie, który później wysycha, rejestruje ślady podróży skały.

Spontaniczne ludzkie spalanie

Spontaniczne ludzkie spalanie rzekomo wiąże się z tym, że ktoś płonie na śmierć od płomieni, które nie mają oczywistego zewnętrznego źródła. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane w 1600 roku i na ogół powoduje zmniejszenie głowy i torsu do popiołu.

Dochodzenia w sprawie tych roszczeń wykazały, że wiele z nich jest masowo niewykorzystanych. Ponieważ ciało składa się głównie z wody, wydaje się bardzo mało prawdopodobne, że wybuchnie. Gdyby było to możliwe, prawdopodobnie by się to zdarzało znacznie częściej. Zamiast tego najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że ubrania tych ofiar zostały podpalone z niewielkiego źródła, jak świeca lub papieros. Nie można przesunąć i zgasić płomienia ze względu na wiek lub kondycję fizyczną, odzież działa jak knot. Gdy skóra jest zerwana, tłuszcz w ciele spala się, aby podsycić ogień.

Mechanizm Antikythera

Mechanizm Antikythera był urządzeniem komputerowym, które zostało wykonane przez Greków. Urządzenie zaginęło w starożytnym wraku statku i zostało odkryte w 1900 roku, zastanawiając badaczy nad ich przeznaczeniem i sposobem, w jaki tak skomplikowana maszyna została wykonana w tym czasie.

Przez lata naukowcy rozwalali swoje tajemnice. Datowanie węglem ujawniło, że statek zatonął w 60 rpne. Chociaż mechanizm miał ponad 2000 lat, wydawał się być o 1000 lat przed czasem. Analiza wykazała, że ​​dwustronny mechanizm użył 30 brązowych kół zębatych do obsługi trzech zegarowych tarcz, które mogą obliczyć względne pozycje księżyca, słońca i pierwszych sześciu planet dla dowolnej daty. Urządzenie uwzględniało również nieregularne i eliptyczne orbity, a nawet przewidywane zaćmienia Słońca i Księżyca.

Atlantyda – zaginione miasto

Jak się okazuje, największą tajemnicą miasta Atlantydy jest to, że w ogóle wyrosła na tajemnicę. Przedstawione jako utopijna wyspa cywilizacji, która istniała około 9000 pne, bogate zasoby naturalne spowodowały, że ludzie stali się chciwi i głodni. Ostatecznie zostali ukarani przez Zeusa i Posejdona, a miasto zostało rzucone na dno Oceanu Atlantyckiego. Atlantyda została po raz pierwszy opisana w dialekcie greckiego filozofa Platona “Timeas” około 360 pne. Opowieść miała być ćwiczeniem myślowym dotyczącym władzy i korupcji.

Przez lata niektórzy odrzucali, że Atlantyda była jedynie hipotetyczną bajką i zaczęła wierzyć w jej istnienie. Choć sprawia, że ​​telewizja i filmy są zabawne, niektórzy twierdzą, że znaleźli dowody na to, że miasto znajduje się we wszystkich częściach świata, co jest prawie takie samo, jak ktoś, kto twierdzi, że znalazł dowód Narnii.

Stonehenge

Stonehenge składa się z koła ułożonych w stos kamieni położonych w odległym obszarze w hrabstwie Wiltshire w Anglii. Datowanie węglem sugeruje, że struktura została zbudowana pomiędzy 3000-2000 lat pne, co wywołało pytania o to, jak można zbudować taką zaawansowaną architekturę z technologią dnia. Wielu założyło, że Stonehenge musiał być wytworem niewolniczej pracy, a nawet wymagał pomocy pozaziemskiej, aby przenieść kamienie na miejsce.

Wally Wallington, stolarz z Michigan, pokrzyżował te twierdzenia, kiedy samodzielnie zbudował replikę Stonehenge na swoim podwórku, używając tylko technologii dostępnej dla ludzi w tym czasie. Jeśli jeden człowiek może zrobić to sam, grupa innowacyjnych budowniczych w tym czasie dokonałaby szybkiej pracy istniejącego pomnika i otaczających go struktur, które z czasem zostały utracone.

Choć wciąż istnieją tajemnice dotyczące kulturowego znaczenia i wykorzystania pomnika Stonehenge, okazuje się, że nie jest całkowicie zaskakujące, że został zbudowany w pierwszej kolejności.

Jeden komentarz

  1. Dzięki za ten artykuł. Nie znałem tego i informacji na ten temat. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.