Jak wygrać w papier-nożyce-kamień dzięki nauce

Nie wiesz, kto to powinien dostać ten ostatni kawałek tortu? “Kamień, papier, nożyczki!”

Chociaż może się wydawać, że nie ma sposobu, aby wygrać w papier-nożyce-kamień powyżej standardowego poziomu szans, jeśli zastosujesz trochę teorii gier i psychologii, możesz dobrze obrócić te szanse na swoją korzyść.

Zabawa w papier-nożyce-kamień pochodzi z Chin, a jej historia sięga wieków wcześniej, zanim uzyskała popularność w Europie pod koniec lat dwudziestych. Gra ma na celu stworzyć jedną trzecią szansy na wygraną, jedną na trzy szansę na remis i jedną na trzy szansę na przegraną. Ale ludzie nie grają losowo – przestrzegają podświadomości i tendencji, które przeciwnik może wykorzystać.

Aby ustalić, jak to zrobić, grupa naukowców z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach obserwowała 360 studentów w ogromnym turnieju papier-nożyce-kamień. Jako zachętę do dobrej gry, zwycięzcy byli wynagradzani bezpośrednio w stosunku do liczby wygranych.

Naukowcy odkryli, że zawodnicy, którzy wygrali mecz, powtarzają swoją wygrywającą rękę. Przegrani jednak mają tendencję do wyłączania jej. Reguła “jeden na trzy” nie była już prawdą. Jeśli gracz stracił grającego kamienia, była większa niż jedna trzecia szansy, że zagrają nim kolejną rundę.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj sześciominutowy film autorstwa Numberphile poniżej. Aby uzyskać jeszcze więcej radości, zagraj z komputerowym przeciwnikiem, który wykorzystuje w grze The New York Times wzorce gry danej osoby.


Na Uniwersytecie Tokijskim naukowcy stworzyli robota, który w 100% wygrywa w papier-nożyce-kamień. Jednak robot ma niesprawiedliwą przewagę: jest wyposażony w szybką kamerę, która rozpoznaje w ciągu milisekundy, jaki kształt ma ręka przeciwnika, a następnie, oczywiście, pokazuje zwycięski gest.

Jeden komentarz

  1. Heh ciekawy artykuł. Nie wiedziałem że można wygrać w tą grę niemal zawsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.