Woda jest niezbędna dla naszego życia. Niestety, jej zasoby na ziemi są ograniczone i trudno ją pozyskać w niektórych miejscach na świecie. Dlatego też ważne jest oszczędzanie wody, zarówno dla dobra środowiska, jak i naszego portfela.
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Oszczędzanie wody ma kluczowe znaczenie dla przyszłych pokoleń oraz naszej planety. Im więcej wody zużywamy, tym mniej jej pozostaje dla innych i na przyszłość. Co więcej, zużywanie wody ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Woda to nie tylko podstawa życia dla ludzi, ale i roślin i zwierząt. Oszczędzając wodę, dbamy o ich los.
Korzyści z oszczędzania wody
Oszczędzanie wody to nie tylko dbanie o środowisko naturalne, ale ma również wiele innych korzyści. Po pierwsze, oszczędność wody oznacza mniejsze zużycie energii i mniejsze rachunki za gaz i wodę. Zmniejszenie ilości zużywanej wody oznacza również zmniejszenie ilości wody, która musi być oczyszczana i odprowadzana do rzek i jezior.
Oszczędne korzystanie z wody ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki mniejszej ilości wody, którą zużywamy, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób związanych z zanieczyszczeniami wody.
Jakie sprzęty zużywają najwięcej wody?
Do największych “pożeraczy” wody zaliczamy: pralki, zmywarki, WC i prysznice. Dlatego warto wybierać urządzenia o niższej klasie wodnej, które będą zużywały mniej wody. Na rynku dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, które pozwalają na oszczędzanie wody w trakcie codziennych czynności, np. prysznice z obniżonym przepływem lub specjalne dysze, które mieszają wodę z powietrzem.
Kiedy marnujemy najwięcej wody?
Najczęstsze sytuacje, w których marnujemy wodę to między innymi zostawianie kranu otwartego podczas mycia zębów, golenia lub mycia naczyń, zalewanie ogrodu wodą pitną, niezamiatanie chodnika wodą, czy nawet dłuższe prysznice, niż jest to potrzebne. Warto więc zwrócić na nie uwagę i szukać sposobów na oszczędzanie wody w tych sytuacjach.
Czy styl życia ma wpływ na zużycie wody?
Styl życia, jaki prowadzimy, także wpływa na ilość zużywanej przez nas wody. Na przykład, jedząc więcej mięsa, zwiększamy zapotrzebowanie na wodę, bowiem produkcja 1 kilograma mięsa wymaga znacznie więcej wody, niż produkcja 1 kilograma warzyw. Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z wody i czy nie marnujemy jej na przykład przy myciu samochodu czy w niepotrzebny sposób podczas kąpieli. Zadbane ogród, minimalne zużycie wody oraz sprzęty o energooszczędnej klasie i dobre nawyki pozwalają nam na oszczędzanie wody oraz ochronę środowiska.
Oszczędzanie wody w kuchni
Kuchnia to miejsce, gdzie zużywamy wiele wody. Aby oszczędzać, warto:
- myć naczynia w zlewie z zamkniętą kranem,
- używaj mniej wody do gotowania
- nie myć warzyw pod bieżącą wodą, a zalać je wodą w misce.
Dzięki tym prostym zabiegom, zmniejszymy ilość zużywanej przez nas wody o kilkadziesiąt litrów w ciągu tygodnia.

Oszczędzanie wody w łazience
Łazienka to kolejne miejsce, gdzie duże ilości wody są nam potrzebne. Aby oszczędzać, warto:
- zainstalować w toalecie wężyk z głowicą z ogranicznikiem przepływu wody,
- zamontować oszczędzające wodę baterie i prysznice,
- nie zostawiać wody otwartej podczas mycia zębów czy golenia.
- szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie
Dzięki tym prostym zabiegom, woda, którą używamy do codziennych czynności w łazience, zostanie ograniczona o połowę.
Oszczędzanie wody w ogrodzie – wykorzystuj deszczówkę
W ogrodzie często zużywamy dużo wody. Możemy jednak oszczędzać, stosując niektóre sposoby:
- wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania roślin,
- nie napełnianie basenu pełnymi ilościami wody,
- wybieranie roślin, które lepiej znoszą suche gleby.
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej możemy zaoszczędzić nawet kilkaset litrów wody w ciągu miesiąca.
Co jeszcze mogę zrobić, aby oszczędzać wodę?
Oszczędzanie wody zaczyna się od prostych nawyków i zmian w naszym codziennym życiu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak możemy oszczędzać wodę w domu:
- Poprawiaj przecieki w rurach i kranach, aby uniknąć marnowania wody.
- Zmniejszaj zużycie wody podczas mycia naczyń, korzystając z zanurzania naczyń w wodzie zamiast płukania.
- Wybieraj niższe ustawienia strugi wody podczas mycia naczyń, mycia twarzy lub mycia zębów.
- Zbieraj wodę deszczową do podlewania roślin.
- Oszczędzaj wodę podczas robienia posiłków. Na przykład, gotuj na minimalnej ilości wody i wykorzystuj wodę z gotowania warzyw do zup i sosów.
- Wyłączaj wodę podczas mycia zębów lub golenia się.
- Nie zostawiaj kranu otwartego, kiedy bierzesz prysznic i nie zużywaj zbyt wiele wody.
- Nie polewaj zbyt dużo wody roślin i trawników.
Pamiętajmy, że każdy gest się liczy, a każde drobne oszczędności rodzą się z dobrych nawyków. Oszczędzanie wody to nie tylko sposób na zmniejszenie rachunków, ale także na ochronę naszej planety i przyszłych pokoleń.
Naucz swoje pociechy oszczędzać wodę
Woda to nie tylko podstawa życia, ale i nasz wspólny zasób. Dlatego ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się, jak oszczędzać wodę. Jednym z najlepszych sposobów na uczenie dzieci oszczędności jest pokazywanie im dobrych nawyków. To, co robimy w obecności dzieci, ma bezpośredni wpływ na ich zachowanie w przyszłości.
Jednak uczenie dzieci oszczędzania wody nie musi ograniczać się tylko do tego, co robimy w domu. Możemy również angażować dzieci w różnego rodzaju projekty edukacyjne, takie jak warsztaty, konkursy, wyjścia w teren, aby nauczyć ich, jak cenne jest oszczędzanie wody.