World of Warcraft – recenzja #3

Tego typu opcje inteligentnego projektowania niewiele by znaczyły, gdyby sam fakt gry jako jednej z różnych kombinacji wyścigów i klas World of Warcraft nie był przyjemny sam w sobie. Na szczęście, nie możesz się pomylić z jakimkolwiek typem postaci, który wybierzesz. Nie ma tu wyczerpującej liczby wyścigów i klas, ale wciąż jest wiele do wyboru: osiem różnych ras i dziewięć różnych klas, choć nie każda klasa jest dostępna dla każdej rasy. W przeciwieństwie do innych takich gier, każda z klas jest bardzo dobrze rozwinięta. To znaczy, nie ma prawdziwego poczucia “zazdrości klasowej” w World of Warcraft (z wyjątkiem, być może, walki przeciw graczom). W większości gier RPG online wielu graczy ma wrażenie, że po pewnym czasie popełnili błąd w wyborze klasy postaci, i stają się świadomi ograniczeń postaci i pozornych zalet innych postaci. Oczywiście te inne postacie mają swoje własne ograniczenia. Jednak w World of Warcraft każda klasa wydaje się “najlepszym” wyborem. Każda klasa postaci czuje się silna i samodzielna od samego początku. Bez względu na to, jaki rodzaj postaci wybierzesz, od wojownika do maga, będziesz w stanie utrzymać swój własny w stosunku do różnych potworów gry, jednocześnie przyczyniając się znacząco do grupy graczy.

Każda z klas postaci jest dość głęboka. Łowca i czarnoksiężnik to specjaliści od ataków na dystans, którzy walczą wraz ze zwierzętami, które mogą pomóc w zadawaniu obrażeń i odwracać uwagę przeciwników. Wojownik, zbójec i paladyn są wszechstronnymi wojownikami, zdolnymi do wywołania gniewu swoich wrogów przez ich bardziej wrażliwych, używających magii sprzymierzeńców i tymczasowo wzmacniając własne umiejętności, jednocześnie okalając swoich przeciwników. Kapłan, szaman i mag uczą się różnych zaklęć, dzięki czemu są bardziej wszechstronni niż konwencjonalni. Druid może nauczyć się zmieniać kształt w różne formy zwierzęce, więc jest jak hybryda wielu innych klas. Zajęcia od początku są dość wyraźne, choć zaczynają się naprawdę interesować na dziesiątym poziomie, gdy każdy z nich otrzymuje umiejętność podpisu. Ale to nie jest tak, że musisz przebrnąć przez kilka poziomów doświadczenia, czekając, aż gra cię zabawi. Od samego początku, nawet gdy napotkasz wiele nowych zadań i obszarów do odkrycia, znajdziesz także mnóstwo nowych urządzeń i zyskasz wiele nowych lub ulepszonych umiejętności.

Zaletą posiadania ograniczonego wyboru klas postaci do wyboru jest to, że każdy z nich staje się opłacalny i interesujący. Jednak potencjalny problem polega na tym, że możesz skończyć z światem gry wypełnionym całą masą znaków cookie. Na szczęście, duża różnorodność wyglądu postaci i wyposażenia pomaga w utrzymaniu różnorodności z powierzchownego punktu widzenia, a obecność talentu i systemów zawodów sprawia, że ​​rzeczy te są różne także z punktu widzenia rozgrywki. Talenty wchodzą do gry począwszy od 10 poziomu i pozwalają ci nieznacznie poprawić podstawowe umiejętności twojej postaci. Jest to reprezentowane przez wielowarstwowe drzewko umiejętności postaci podobne do tego z Diablo II Blizzarda. Otrzymasz punkt talentu za każdym razem, gdy zdobędziesz wyższy poziom, a pewne, bardziej znaczące talenty zostaną odblokowane, gdy wydasz wystarczająco dużo punktów, aby spełnić wymagania wstępne. Podczas gdy nowe umiejętności, które zyskujesz na wyrównaniu, są natychmiast satysfakcjonujące, system talentów polega bardziej na planowaniu i różnicowaniu twojej postaci na dłuższą metę, i działa świetnie pod tym względem. Ponieważ możesz zobaczyć wszystkie potencjalne talenty dostępne dla twojej postaci, fajnie jest zaplanować, jak będziesz wydawać kolejne 40 lub 50 poziomów “punktów” (chociaż prawdopodobnie zajmie ci to miesiące, aby to osiągnąć plan). I jeśli kiedykolwiek zdecydujesz, że popełniłeś błąd, możesz zresetować swoje punkty talentu i rozprowadzić je.

W międzyczasie system zawodów gry jest sposobem, w jaki bohaterowie mogą prowadzić produktywne życie poza wszystkimi brzydkimi, brudnymi zadaniami i walkami. Zawody dzielą się na dwie kategorie: gromadzenie i umiejętności produkcyjne. Możesz mieć dwa zawody na raz, a jeśli chcesz być samowystarczalny, wybierzesz oczywistą kombinację jednego z nich. Na przykład kombinacja skórowania i obróbki skóry pozwala uzyskać cenne zasoby od zabitych bestii, a następnie przekształcić je w solidny sprzęt. Albo kombinacja ziołolecznictwa i alchemii pozwoli ci znaleźć i zebrać cenne rośliny na polu, a następnie w nie ugotować je w różnorodne przydatne mikstury. Blacksmithing, inżynieria i gotowanie to tylko niektóre z pozostałych opcji, ale można dowolnie łączyć zawody. Bez względu na to, co zdecydujesz, towary, które zbieracie lub robią, będą poszukiwane. Jeśli nie są one natychmiast przydatne dla Ciebie lub Twoich znajomych, możesz je licytować do licytanta, który zaoferował najwyższą cenę, co możesz zrobić, przechodząc przez jeden z domów aukcyjnych gry znajdujących się w jednych z największych obszarów metropolitalnych. System zawodów World of Warcraft jest usprawniony i łatwy do opanowania, podobnie jak reszta gry. Co ważniejsze, pozwala szybko robić użyteczne rzeczy lub jakieś dobre pieniądze. Nawiasem mówiąc, jeden świetny sposób na umieszczenie ręcznie robionych towarów we właściwych rękach to usługa pocztowa w grze, która umożliwia wysyłanie przedmiotów, a także wiadomości do innych graczy, nawet gdy są offline. Częścią uroku Azeroth jest to, że pomimo przeważnie średniowiecznego smaku, oferuje on te typy stosunkowo nowoczesnych dodatków.

Kolejnym wielkim sukcesem World of Warcraft jest to, w jaki sposób wybór rasy postaci ma zauważalny wpływ na rozgrywkę. Jak każda gra RPG w trybie online, gra pozwala wybierać spośród wielu różnych typów postaci, od potężnych orków po elfowe nocne elfy. Ale w przeciwieństwie do większości gier tego typu, różnica między postaciami tnie pod powierzchnią. Po pierwsze, każda rasa ma pewne wyjątkowe cechy, takie jak taureni, którzy mają zdolność tępienia wojennego, która może ogłuszyć atakujących na jakiś czas, a krzepkie krasnoludy są z natury bardziej wykwalifikowane w karabinach niż inne rasy. Niektóre klasy mają również nieco inne umiejętności w zależności od rasy. Ale to, co naprawdę wyróżnia wyścigi, to to, że w zależności od twojego wyboru, twoja lojalność i lokalizacja początkowa ulegną zmianie – a różnice tutaj mogą być dość ekstremalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.