Hara Model Railway Museum

Założone jako marzenie przez całe życie entuzjastów kolei, Hara Model Railway Museum to oszałamiający miniaturowy świat, który nie tylko wygląda niesamowicie jak nasz, ale tak naprawdę działa.

Inżynier i wynalazca, miłośnik kolei Nobutaro Hara, zaczął na długo przed tym, zanim założył to ogromne muzeum. Zaczęło się, gdy był w szkole podstawowej, a Hara zbierała bilety na pociąg i jeździła na długie przejażdżki tylko po to, by przeżyć. Wraz z upływem lat jego obsesja zaczęła budować własne pociągi modelowe, a nawet nauczyć się niemieckiego i francuskiego, aby mógł czytać zagraniczne podręczniki lokomotyw. W swoim dorosłym życiu podróżował po świecie, odwiedzając różne linie kolejowe i szkoląc się na całym świecie, tworząc przez cały czas swoje własne modele. Do chwili obecnej Hara zgromadził ponad 6000 modeli pociągów, 100 000 zdjęć i setki godzin filmu w swojej kolekcji osobistej.

Wreszcie w 2012 roku Hara, notorycznie blisko swojej kolekcji, zgodził się na uruchomienie Muzeum Kolejowego Hara w Jokohamie, gdzie rozpoczęła się pierwsza kolej japońska. Muzeum ma prawie 1500 metrów toru przebiegającego przez masywną centralną dioramę zwaną “Ichiban Tetsumo Park”. Miniaturowi obywatele młyn o oświetlonych budynkach, a ponad 1000 pociągów z kolekcji Hara przechodzi przez wzgórza i miasta. Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, jak pociągi są zasilane. Podobnie jak w przypadku ich pełnowymiarowych inspiracji, wiele pociągów pobiera energię z napowietrznych linii energetycznych i biegnie po żelaznych gąsienicach z żelaznymi kołami, tworząc niewielką wersję kultowej lokomotywy click-clack. Nawet niewidoczne szczegóły wnętrza, takie jak hamulce i koła zębate, zostały skopiowane z prawdziwych lokomotyw.

Od pociągów parowych do elektrycznych pociągów, Hara Model Railway Museum jest imponującym pokazem obsesji na życie jednego człowieka i sztuki szyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.