pory roku

Co data urodzenia mówi o Twojej osobowości?

Zgodnie z astrologią względna pozycja Ziemi, Księżyca, Słońca i gwiazd w momencie narodzin ma ogromny wpływ na osobowość danej osoby. Naukowcy od lat obalali to twierdzenie, choć niewielkie badanie z uniwersytetu Semmelweis w Budapeszcie wykazało, że osobowość może zależeć od pory roku, w którym się człowiek urodził. Wyniki zostały zaprezentowane przez wiodącą badaczkę Xenia Gondę podczas Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologicznego w Berlinie 19 października.

Nie traktuj tego jako powodu do kupowania kart tarota i umów się na spotkanie z astrologiem. Nie znaleziono związków przyczynowych między porodem a osobowością, a jedynie korelacja, która skłania badaczy do zadawania interesujących pytań uzupełniających.

“Nie możemy jeszcze powiedzieć nic o mechanizmach, których to dotyczy” – powiedziała Gonda w komunikacie prasowym. “Patrzymy teraz na to, czy istnieją markery genetyczne związane z porą roku i zaburzeniami nastroju”.

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to rodzaj depresji, która dotyka miliony w zimie, kiedy godziny dzienne są krótsze. Nie wiadomo, co dokładnie powoduje brak naturalnego światła słonecznego w mózgu, ale może prowadzić do obniżenia poziomu rytmu dobowego w serotoninie lub przerywaniu. Chociaż nie zidentyfikowano specyficznego mechanizmu tego badania, możliwe jest, że czynniki, które mogą wpłynąć na ciężarną matkę podczas sezonowych zmian, mogą zostać przekazane rozwijającemu się płód.

“Badania biochemiczne wykazały, że sezon, w którym się rodzisz, ma wpływ na pewne neuroprzekaźniki monoaminowe, takie jak dopamina i serotonina, które są wykrywalne nawet w dorosłym życiu” – kontynuowała Gonda. “To doprowadziło nas do przekonania, że ​​sezon urodzin może mieć Długotrwały efekt: nasza praca skupiała się na ponad 400 przedmiotach i dopasowała ich sezon urodzenia do typów osobowości w późniejszym życiu.Zasadniczo wydaje się, że kiedy rodzisz się może zwiększyć lub zmniejszyć twoją szansę rozwinięcia pewnych zaburzeń nastroju. ”

W badaniu oceniano węgierskich studentów na temat ich sezonu urodzenia i zadawano pytania dotyczące ich temperamentu. Pojawiły się pewne statystycznie istotne trendy.

Stwierdzono, że osoby urodzone wiosną częściej mają hipertymiczny temperament. Oznacza to, że mają tendencję do bycia niewiarygodnie pozytywnym.

Stwierdzono również, że dzieci urodzone w lecie były hipertymiczne, ale o silnym temperamencie cyklotymicznym. Chociaż letnie dzieci są bardziej narażone na te pozytywne uczucia, znacznie częściej zgłaszały częste wahania nastroju. Jest to szczególnie prawdziwe w porównaniu do dzieci urodzonych w zimie.

Osoby z jesiennymi urodzinami drastycznie zmniejszyły skłonność do depresji w porównaniu do osób urodzonych w zimie.

Okazało się, że osoby z zimowymi urodzinami są mniej podatne na podrażnienia niż wszystkie inne pory roku.

Teraz te wyniki muszą być wykonane z przymrużeniem oka. Badanie było nie tylko dość małe i samoopisane, ale warunki środowiskowe tych, którzy dorastali i idą do szkoły na Węgrzech, są drastycznie odmienne w porównaniu z osobami, które mogły urodzić się bliżej równika lub mieć różne sezonowe wzorce pogodowe.

Jeden komentarz

  1. myślę że data urodzenia nie ma wpływu na osobowość. Zdecydowanie się z tym niezgadzam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.