ręka

W końcu wiemy, dlaczego ludzie są lewo- lub praworęczni

Większość z nas jest praworęcznych, ale sporo osób jest leworęcznych. Dlaczego tak jest? Czy jest to po prostu coś, czego uczymy się preferować przez dłuższy czas, czy też ma to coś wspólnego z naszymi genami od urodzenia? Czy leworęczni ludzie są naprawdę bardziej zła niż reszta z nas, czy to tylko szalona rozmowa?

Według zupełnie nowego badania w czasopiśmie eLife nie ma to jednak nic wspólnego z mózgiem ani z rozwojem neurologicznym. W dość satysfakcjonującym wątku fabularnym wydaje się, że twoja lewica lub praworęczność jest rzeczywiście zakorzeniona w twoich biologicznych działaniach sprzed twojego urodzenia, ale w postaci szczególnego zgiełku aktywności genowej w kręgosłupie, a nie w mózgu.

“Nasze dane sugerują rdzeń, a nie korową, początek asymetrii półkuli”, ogłosił zespół w swojej gazecie.

Zespół naukowców z Niemiec, Holandii i Południowej Afryki – prowadzony przez biofizyków na Uniwersytecie Ruhry w Bochum – uważnie monitorował ekspresję genów zachodzących w rozwijających się rdzeniach kręgowych rosnących dzieci w macicy, między ósmym a dwunastym tygodniem ciąży .

Od dawna zakłada się, że aktywność genów w mózgu, w zależności od tego, która półkula wykazuje największą aktywność, określa, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny. Jednakże, w oparciu o aktywność w tych przewodach proto-rdzeniowych, wydaje się, że jest tam pewna asymetria, która nigdy wcześniej nie została wykryta.

Ta nowo odkryta aktywność ma miejsce na długo przed tym, zanim część mózgu odpowiedzialna za ruch – kora ruchowa – jest faktycznie “połączona” z kręgosłupem. Wydaje się, że koncentruje się na częściach kręgosłupa odpowiedzialnych za przesyłanie impulsów elektrycznych do rąk, rąk, nóg i stóp, a ta asymetria określa, czy osoba pisze prawą czy lewą ręką.

Co więcej, zespół faktycznie odkrył, co powoduje tę symetrię. Tak się składa, że ​​nie wpływają na niego regularne, odziedziczone mutacje lub cechy genetyczne, ale czynniki środowiskowe – wpływy, które wpływają na dziecko, gdy rośnie ono w macicy.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, jakie mogą być te czynniki środowiskowe (“epigenetyczne”), możliwe jest, że zmieniają one działanie enzymów wokół rozwijającego się dziecka, co z kolei zmienia sposób, w jaki ich geny potrafią się wyrazić. To w konsekwencji wpływa na asymetrię aktywności genów obecnych w obrębie kręgosłupa.

Więc masz to! Wciąż nie wiadomo, czy leworęczni ludzie są bardziej źli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.