koliber

Kolibry – od jajek do piskląt

Diana Freeman-Baer z Oakland w Kalifornii niedawno odkryła gniazdo kolibrów na swoim podwórku, tuż przed jej drzwiami. Zdecydowała się na fotodokumentację cyklu życiowego tych ptaków.

Męskie kolibry będą miały ustalone terytorium podczas sezonu godowego i będą mogły uwodzić samice, które wejdą w ich przestrzeń, wykonując różne pokazy.

Po kryciu samica wybiera gałąź drzewa i zaczyna budować gniazdo wielkości piłki pingpongowej. Po zakończeniu, samica odkłada swoje jaja, które są dwoma białymi jajkami wielkości ziarna galaretki. Wiele znalezionych materiałów wykorzystuje się do zrobienia gniazda, a Diana donosi, że to gniazdo jest zrobione z porostów, gałązek, pajęczego jedwabiu, czarnych włosów, które pochodziły od ich psów, i czegoś co wygląda jak syntetyczne blond włosy.

Matka będzie inkubować jaja przez około 15-16 dni i chronić je przed drapieżnikami. Widziała Dianę jako zagrożenie, gdy robiła  zdjęcie i zaczęła nurkować na nią, aby odeszła.

Gdy dzieci się wykluwają, matka wyszukuje im żywność. Chociaż dorosłe kolibry polegają głównie na słodkim nektarze, aby napędzać ich wysoki metabolizm, pisklęta potrzebują również białka, aby rozwijać mięśnie i rosnąć. Są karmione miękkimi owadami, w tym pająkami, mszycami lub owadami. Matka będzie nadal opiekować się dziećmi.

Dzień 3-4

Gdy ptaki rosną, rodzeństwo zaczyna czuć się zagubione w gnieździe, a nawet zaczyna je rozciągać. Matka nie ma już potrzeby siedzenia na nich, choć nadal je karmi.

 

Dzień 17-18

Kiedy ptaki osiągają wiek około 3 tygodni, zaczynają wstawać w gnieździe i rozprostowywać nogi.

Dzień 21

Kilka dni później odlatują, aby rozpocząć cykl życia od nowa.

Dzień 24-25

Jeśli gniazdo przetrwa cały rok, można go wykorzystać ponownie w następnym sezonie lęgowym. Wiele kolibrów nie robi tego po pierwszym roku życia z różnych powodów, ale zarówno domowe, jak i zdziczałe koty są ich najlepszym drapieżnikiem. Ci, którzy przeżyją pierwszy rok, będą żyć średnio 5-6 lat.

Jako bonus: chłopak Diany, Patrick Kelleher, był w stanie uchwycić film o kolibrach w ciągu pierwszych kilku dni życia. Pisklęta dużo jedzą i nie są w stanie opuścić gniazda, więc jak chodzą do łazienki? Okazuje się, że po prostu opierają się plecami na skraju gniazda.

 

Jeden komentarz

  1. Te malutkie ptaszki są naprawdę świetne i intrygujące. Osobiście je uwielbiam, dzięki za ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.