Inteligentna autostrada, która obiecuje oszczędzać energię, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo, została wykonana na 500-metrowym odcinku w Holandii. Interaktywna i samowystarczalna, nazywa się “Route 66 of the future”.
Projekt został zaprojektowany i opracowany przez Daan Roosegaarde i holenderską firmę inżynieryjną Heijmans Infrastructure.
Oznaczenia dróg wykonane są farbą zawierającą fotoluminescencyjny proszek, który ładuje się w ciągu dnia, a następnie uwalnia zielony blask w nocy. Roosegaarde mówi, że firmie Heijmans udało się maksymalnie wykorzystać luminescencję: “Jest prawie radioaktywny”.
Jeśli poświata trwa przez całe osiem godzin, może to oznaczać rezygnację ze zużycia energii na utrzymanie latarń. “W nocy rząd wyłącza latarnie, aby zaoszczędzić pieniądze”, mówi Roosegaarde BBC. “Byłem całkowicie zaskoczony, że w jakiś sposób wydajemy miliardy na projekt, badania i rozwój samochodów, ale w jakiś sposób drogi – które faktycznie określają sposób, w jaki wygląda nasz krajobraz – są całkowicie odporne na ten proces.”
Czy jednak projekt pilotażowy doprowadzi do wdrożenia przy każdej nieoświetlonej drodze? “To byłaby wielka inwestycja, więc jeśli celem jest poprawa bezpieczeństwa, potrzebujemy twardych dowodów na to, jak to się ma do tego, co już mamy, i do poparcia twierdzeń dotyczących bezpieczeństwa” – mówi Pete Thomas z Centrum Badań Bezpieczeństwa Transportu Uniwersytetu w Loughborough. Highways Agency twierdzi, że będzie obserwować proces, a jedną z ich obaw jest to, jak oznaczenia będą działały w zimie, gdy jest mniej godzin, a my musimy wiedzieć, jak dobrze farba wytrzymuje normalne zużycie..
Kompletna koncepcja “Smart Highway” Studio Roosegaarde, po raz pierwszy zaproponowana w 2012 roku, obejmuje także technologię wrażliwą na temperaturę: płatki śniegu rozświetlają ziemię, gdy droga staje się śliska. Nie zostało to uwzględnione w procesie holenderskim.