solar

Nowe panele słoneczne mogą generować energię z kropli deszczu

Większość złych opinii na temat paneli słonecznych ma związek z ich ograniczoną wydajnością przy złej pogodzie. Oczywiście, mogą być świetne w Nowym Meksyku, ale nie używałbyś ich tak bardzo w Anglii. Cóż, nowa innowacja może wkrótce to zmienić.

Chińscy naukowcy opracowali sposób, w jaki panele słoneczne wytwarzają elektryczność za pomocą wody deszczowej. Powlekały dolną stronę ogniwa słonecznego cienką warstwą grafenu, który oddziałuje z dodatnio naładowanymi jonami znajdującymi się w kroplach deszczu. W deszczowe dni ogniwa słoneczne można odwrócić za pomocą grafenu skierowanego w górę.

“Chociaż od czasu odkrycia różnych ogniw słonecznych dokonano wielkich osiągnięć, nadal istnieje problem polegający na tym, że obecnie znane ogniwa słoneczne mogą być wzbudzane przez światło słoneczne w słoneczne dni” – napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Angewandte Chemie.

Przełom był możliwy dzięki prostemu procesowi chemicznemu: interakcji kwasowo-zasadowej Lewisa. Deszcz jest doskonałym zbiornikiem rozpuszczonych soli pełnych dodatnich i ujemnych jonów. Kiedy krople deszczu uderzają w warstwę grafenu, tworzy pseudokondensator, a jony dodatnie, takie jak amon, wapń i sód, stymulują prądy elektryczne.

Gruboziarnista warstwa grafenu może generować setki miliardowych wartości napięcia, a w słoneczne dni te same ogniwa mają sprawność do 6,53 procent wydajności w symulowanym słońcu. Nowy projekt może być zastosowany do wielu różnych konstrukcji ogniw słonecznych, a naukowcy są przekonani, że “może to pomóc w opracowaniu zaawansowanych ogniw słonecznych na każdą pogodę”.

Ogniwa słoneczne są postrzegane jako najtańsza energia energetyczna alternatywna dla paliw kopalnych. Ich efektywność poprawiła się radykalnie w ciągu ostatnich kilku lat (znacznie powyżej 20 procent) z coraz większą liczbą krajów i osób prywatnych, przestawiających się z zasobów nieodnawialnych na wykorzystanie energii słonecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.