Interstellar

Interstellar – recenzja

Od lat jestem miłośnikiem kina, czytam wiele recenzji na temat IMDb i wszędzie, i nigdy nie znalazłem odpowiedniego filmu, aby napisać swoją pierwszą recenzję. Zawsze myślałem, że poczekam na film.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że Nolan przygotowuje film science-fiction, znowu poczułem się jak dziecko, czekając na prezent pod choinką. Wiedziałem, że stanie się klasykiem. I jestem pewien, że tak.

Przede wszystkim jest niesamowicie pięknie oglądać. Szczerze mówiąc, było tak pięknie, że czułem się jakbym został wciągnięty do filmu. Sposób, w jaki Nolan zdecydował się pokazać kilka scen, naprawdę przypomina mi 2001 A Space Odyssey (właściwie wiele rzeczy prawdopodobnie przypomni Ci o tym filmie). Możemy poczuć talent Christophera Nolana, patrząc tylko na sposób w jaki jest kręcony. Techniki, których użył, przyczyniają się do stworzenia tego wizualnego środowiska w wiarygodny sposób.

Środowisko dźwiękowe jest po prostu hipnotyzujące. Jest to bardzo ważna część filmu, ponieważ niektóre sceny rozgrywają się w kosmosie, a Noland po prostu znalazł właściwy sposób na wykorzystanie dźwięku. Ścieżka dźwiękowa (stworzona przez wielkiego Hansa Zimmera) jest zapierająca dech w piersiach, epicka, niesamowita, nierealna. Mógłbym znaleźć o wiele więcej przymiotników, aby to zakwalifikować, ale musisz usłyszeć, aby zrozumieć, jak bardzo są one epickie.

Te dwie ważne części (obraz i dźwięk) tworzą niesamowitą atmosferę. Zapomnisz, że jesteś w kinie i zgubisz się w kosmosie, wciągnąłeś w przygody tej nowej kosmicznej odysei, błagając o więcej. To naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Mogę powiedzieć, że nigdy nie czułem czegoś takiego w kinie (przynajmniej nie przez ostatnie dziesięć lat).

Następnie, oczywiście, obsada. Przede wszystkim Matthew McConaughey. Odkryłem tego aktora w Tropic Thunder, ale on mnie nie przekonał, chociaż był całkiem zabawny. Potem zobaczyłem klub kupujących Dallas. Od tego filmu kocham go. W tym filmie … Cóż, on jest filmem. Trochę przesadzam, bo są inni wspaniali aktorzy (niektórzy nawet nieoczekiwani w przypadku gościa specjalnego), którzy grają wyjątkowo dobrze. Ale on jest właśnie tym, co było potrzebne, aby poczuć ludzką część historii (co jest bardzo ważne w Interstellar). Jest zdolny do wywoływania tak wielu różnych emocji w całej historii, jako ojciec, jako człowiek. Anne Hathaway była bardzo przekonująca, wszyscy aktorzy zdołali stworzyć harmonię, dzięki czemu interakcje między ludźmi są wiarygodne. Caine, Chastaing i Affleck są idealnym wyborem. A potem jest … gość specjalny, będę go nazywać “X”. Jego rola, która może być postrzegana jako niewielka rola, jest w rzeczywistości o wiele ważniejsza. Po raz kolejny udowadnia, że ​​jest świetnym aktorem. Zobacz i zobacz.

I wreszcie scenariusz / historia. Nic tu nie zepsuje; Spróbuję tylko przekonać cię, jak wspaniale jest. Nolan jest znany z rewolucjonizowania wszystkiego, gdy próbuje nowego gatunku w kinie. Znowu to zrobił. Z The Dark Knight zrewolucjonizował gatunek superbohatera. Dzięki Interstellar rewolucjonizuje gatunek science-fiction w kinie. Z tego, co słyszałem, współpracował z fizykiem (w dziedzinie fizyki grawitacyjnej i astrofizyki), aby pomóc mu w tym filmie. I możemy to poczuć i zobaczyć. W latach pięćdziesiątych Asimov położył fundamenty nowoczesnej fantastyki naukowej. Lucas i Kubrick zrobili to samo w kinie. Dzisiaj Nolan kładzie nowe fundamenty tego gatunku w kinie, udowadniając, że kino wciąż jest na początku tego, co można zrobić (stwórzcie się moimi przyjaciółmi, nic jeszcze nie widzieliśmy).

Czemu? Cóż, po prostu dlatego, że wiemy tylko kilka rzeczy o kosmosie, niektóre rzeczy nie mogą być udowodnione na chwilę, więc możemy użyć teorii i zrobić to najlepiej. Dokładnie to zrobił Nolan. Wykorzystał teorie, które istnieją dzisiaj, i nakręcił film o ludzkości, o pionierach, o ludzkości, o nas.

Ponieważ, pomimo całego aspektu science fiction, jest to opowieść o ludzkości. McConaughey, Hathaway, a przede wszystkim “X”, zdołają cię o tym przekonać.

Moja ocena tego filmu może wynosić tylko 10, ponieważ sama w sobie jest początkiem nowego rodzaju kina. To jest klasyka. Ci, którzy mówią “nie możemy porównać tego filmu z 2001 Space Odyssey, ani nie możemy porównać Nolana z Kubrickiem” są w błędzie. Możemy i powinniśmy. Utalentowani ludzie nie żyją tylko w przeszłości, niektórzy geniusz żyją dzisiaj, pośród nas. A Nolan jest jednym z nich. Wielu twierdzi, że jest przereklamowany. Naprawdę nie sądzę. Tylko czas na to odpowie.

To jest film science-fiction z dekady i prawdopodobnie najlepszy film, jaki Nolan kiedykolwiek wyprodukował. Po prostu idź na to bez zastanowienia.

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobry film wielowymiarowy, który warto obejrzeć chociaż raz w życiu. Super zagrany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.