„Biodegradowalne” plastikowe torby często się nie rozkładają

Plastikowe torby są przydatne do przenoszenia lekkich przedmiotów. Ale wiele z nich zostało zniszczonych po jednorazowym użyciu. Niektóre z tych toreb trafiają na śmieci, które mogą zaszkodzić zwierzętom (w tym zwierzętom oceanicznym). To jeden z powodów, dla których niektóre firmy przeszły na biodegradowalne tworzywa sztuczne. Mają one załamać się szybciej niż zwykłe tworzywa sztuczne. Ale nowe badanie w Anglii pokazuje, że może się nie zdarzyć.

„Plastikowe torby jednorazowego użytku są ogromnym źródłem śmieci na całym świecie. Biodegradowalne torby plastikowe mogą pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie tworzyw sztucznych – mówi Richard Thompson. Jest biologiem morskim na Uniwersytecie w Plymouth w Anglii. Thompson i doktorant Imogen Napper postanowili to sprawdzić.

Materiały rozpadają się na czerwono lub rozkładają się. Zwykle jest to proces mikrobów na nich, rozbijających duże cząsteczki na mniejsze, prostsze (takie jak dwutlenek węgla i woda). Inne żywe istoty mogą teraz zostać zniszczone.

Problem: Zwykłe plastikowe torby są wykonane z oleju, który może strawić niewiele mikrobów. Więc tworzywa sztuczne nie rozkładają się łatwo.

Tworzywa biodegradowalne są czasami wytwarzane z drobnoustrojów. Inni mogą być razem z wiązaniami chemicznymi, które rozpadają się pod wpływem wody lub światła słonecznego. Nie brakuje biodegradowalnych toreb plastikowych, które powinny się zepsuć. Niektóre tworzywa sztuczne mogą nawet wymagać specjalnych warunków – takich jak ciepło – aby całkowicie się zepsuć.

Thompson i Napper zebrali 80 jednorazowych plastikowych toreb ze sklepów do testów.
Oglądanie i czekanie

Para wybrała różne rodzaje biodegradowalnego tworzywa sztucznego. Porównaliby je do grupy zwykłych plastikowych toreb. Do testów zanurzyli część każdego typu w wodzie oceanicznej. Pochowali część każdego rodzaju w glebie ogrodowej. Przywiązali innych do ściany, na której torby mogły trzepotać na wietrze. Nadal są w zamkniętym pudełku, w ciemnym pudełku w laboratorium.

Potem naukowcy czekali. Przez trzy długie lata widzieli, co stało się z tymi torbami. Na koniec załamali się.

Większość worków nie rozpadła się w glebie lub wodzie morskiej. Nawet po trzech latach w takich środowiskach trzy z czterech rodzajów biodegradowalnych worków nadal mogły pomieścić do 2,25 kilograma (5 funtów) artykułów spożywczych. Zwykłe plastikowe torby też mogły. Torby oznaczone jako „kompostowalne” były jedynymi, które zniknęły całkowicie.

Na świeżym powietrzu wyniki były inne. W ciągu 9 miesięcy wszystkie rodzaje toreb zaczęły się rozpadać na małe kawałki.

Ale to różni się od rozkładu. Narażenie na słońce, wodę lub powietrze może pomóc w zerwaniu wiązań chemicznych, które zatrzymują cząsteczki z tworzyw sztucznych. Nie rozbija jednak dużych cząsteczek na proste. Po prostu tworzy mniejsze i mniejsze kawałki wyjściowego tworzywa sztucznego. „Obiekt może zniknąć, ale materiał nie” – mówi biochemik Taylor Weiss. Pracuje na Arizona State University w Mesa. Chociaż nie jest zaangażowany w to badanie, pracuje nad biodegradowalnymi tworzywami sztucznymi.

To rozbicie plastiku na mniejsze fragmenty może być dobrym punktem wyjścia, mówi. Może to ułatwić plastikowi trawienie mikrobów. Ale żadne kawałki nie mogą się włamać do mikrocząsteczek. Te kawałki – każdy mniejszy niż ziarno ryżu – mogą łatwo rozprzestrzeniać się w środowisku. Niektórzy podróżują na duże odległości w powietrzu. Inni trafiają do oceanu. Zwierzęta nawet mylą te małe kawałki do jedzenia.

Chemik Marty Mulvihill mówi, że jest „trochę zaskoczony”. Ale nie jest zaskoczony, że torby nie uległy całkowitemu rozkładowi. Jest współzałożycielem firmy Safer Made, kalifornijskiej firmy, której celem jest tworzenie produktów bezpiecznych dla ludzi i środowiska.

Różne środowiska zawierają różne typy i liczby drobnoustrojów. Ich warunki fizyczne również się różnią. Na przykład pod ziemią jest mniej światła słonecznego i tlenu. Czynniki wyszukiwania mogą wpływać na to, jak szybko coś się psuje, mówi Mulvihill.

Ogólnie rzecz biorąc, żaden z rodzajów toreb plastikowych Podzielili się swoimi odkryciami 7 maja w Environmental Science & Technology .

Podsumowuje Mulvihill, „Tylko dlatego, że coś mówi„ biodegradowalny ”, nie oznacza, że ​​powinieneś go zaśmiecać”.
Zmniejsz i ponownie używaj

Jeśli biodegradowalne plastikowe torby nie rozpadają się w środowisku, co powinni robić ludzie?

„Używaj mniej toreb”, mówi Thompson. Ponownie używaj czystych toreb plastikowych więcej niż jeden raz przed wyrzuceniem. Sugeruje, aby zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku.

Ludzie noszą rzeczy od tysięcy lat. Jednorazowe torby plastikowe stały się powszechne dopiero w latach 70-tych. „Staliśmy się uwarunkowani, by oczekiwać wygody wszędzie, gdzie się udajemy”, mówi. Dodaje jednak: „To zachowanie, które musimy odwrócić”.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.