Co to jest dopamina?

Co łączy narkomanię i chorobę Parkinsona? Niewłaściwe poziomy dopaminy (DOAP-uh-meen). Ta substancja chemiczna działa jako przekaźnik między komórkami mózgu. Dopamina jest ważna dla wielu naszych codziennych zachowań. Odgrywa rolę w tym, jak się poruszamy, na przykład, jak jemy, jak się uczymy, a nawet uzależniamy od narkotyków.

Chemiczne przekaźniki w mózgu nazywane są neuroprzekaźnikami. Przesuwają się w przestrzeni między komórkami. Posłańcy tez wiążą się następnie ze stacją dokującą Te receptory przekazują sygnał przenoszony przez neuroprzekaźnik z jednej komórki do sąsiada.

Różne neuroprzekaźniki powstają w różnych częściach mózgu. Dwa główne obszary mózgu produkują dopaminę. Jeden nazywany jest substancją istoty czarnej (Sub-STAN-sha NY-grah). To maleńki pasek tkanki po obu stronach mózgu. Znajduje się w regionie znanym jako śródmózgowia. Blisko jest brzuszny obszar nakrywkowy . To także powoduje dopaminę.

Te dwa obszary mózgu są bardzo cienkie i małe. Razem są mniej niż znaczkiem pocztowym. Ale dopamina, którą produkują. Dopamina z istoty czarnej pomaga nam rozpocząć ruchy i mowę. Kiedy komórki mózgu, które powodują, że dopamin w tym obszarze zaczynają się wyłączać, osoba może mieć problemy z inicjowaniem ruchu. To tylko jeden z wielu objawów choroby Parkinsona (schorzenie najlepiej znane z niekontrolowanych drżenia). Aby poruszać się normalnie, pacjenci z chorobą Parkinsona biorą lek, który pozwala im wytwarzać więcej dopaminy (lub otrzymują implant, który stymuluje głębokie obszary mózgu).

Dopamina z brzusznego obszaru nakrywkowego nie pomaga ludziom poruszać się – przynajmniej nie bezpośrednio. Zamiast tego, obszar ten zwykle przyciąga uwagę zwierząt. Ta nagroda może być pysznym kawałkiem pizzy lub ulubioną piosenką. To uwalnianie dopaminy opowiada historię, że po prostu jest coraz lepiej. A to pomaga zwierzętom (w tym ludziom) zmienić ich zachowanie w sposób, który pomoże im osiągnąć więcej satysfakcji lub doświadczenia.

Dopamina pomaga więc wzmocnić – motywując zwierzę do robienia czegoś na nowo. Dopamina jest tym, czym jest na przykład jeść smaczny posiłek. I to po części dlatego, że ludzie szukają kolejnego kawałka pizzy. Nagroda i wzmocnienie pomagają nam dowiedzieć się, gdzie znaleźć ważne rzeczy, takie jak jedzenie lub woda, abyśmy mogli wrócić po więcej. Dopamina wpływa nawet na nastroje. Rzeczy, które są satysfakcjonujące, sprawiają, że czujemy się całkiem dobrze. Obniżenie dopaminy może sprawić, że zwierzęta stracą przyjemność z takich czynności, jak jedzenie i picie. Ten bezradny stan nazywa się anhedonia (AN-heh-doe-nee-uh).

Ze względu na swoje role w nagrodzie i wzmocnieniu dopamina pomaga zwierzętom skupić się na rzeczach. Wszystko, co jest satysfakcjonujące, w końcu jest warte naszej uwagi.

Ale dopamina ma bardziej złowrogą stronę. Leki takie jak kokaina, nikotyna i heroina powodują ogromne zwiększenie dopaminy. „Wysoki” ludzie czują, gdy używają narkotyków, z tego skoku dopaminy. A to skłania ludzi do ciągłego poszukiwania tych leków – nawet jeśli są szkodliwe. Rzeczywiście, mózgowa „nagroda” związana z tym wysokim poziomem może prowadzić do nadużywania narkotyków i ostatecznie do uzależnienia.

Jeden komentarz

  1. Ciekawy temat z tą dopaminą. nie znałem wielu omawianych tutaj jej cech. Dobry artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.