Naukowcy obserwują łączenie dwóch supermasywnych czarnych dziur

Spekuluje się, że większość galaktyk we wszechświecie ma w środku czarną dziurę; w tym nasz dom, Droga Mleczna. Od czasu do czasu dwie galaktyki stają się trochę zbyt blisko, aby zapewnić komfort i połączyć się. Astronomowie z University of Maryland widzieli jedno z tych połączeń galaktyk i wierzą, że w rezultacie zaobserwowali jeden z niewielu przykładów dwóch supermasywnych czarnych dziur zamkniętych wokół siebie na orbicie.

Suvi Gezari, współautor nowego badania opublikowanego w Astrophysical Journal Letters, skomentował: „Uważamy, że zaobserwowaliśmy dwie supermasywne czarne dziury bliżej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Możliwość supermasywnej fuzji czarnych dziur staje się bardziej przekonująca dzięki istnieniu pulsującego kwazara znajdującego się wśród fuzji galaktyk. Czarne dziury, z powodu ich niesamowitej masy i przyciągania grawitacyjnego, łapczywie pochłaniają wszystko i wszystko, co wędruje na ich drodze. Z całego tego ciepła i przyspieszenia materii z połączenia czarnych dziur wyłaniają się kwazary.

Omawiany kwazar, PSO J334.2028 + 01.4075, rozjaśnia i przyciemnia się jak migająca syrena, ale zamiast okresu sekund ma okres 542 dni (czas potrzebny kwazarowi na przejście od najjaśniejszego światła do jego najciemniejszy i znowu w najjaśniejszy). Szacuje się, że ten kwazar otacza czarną dziurę o masie około 10 miliardów razy większej niż masa naszego słońca.

Tingting Liu, absolwentka astronomii UMD i pierwszy autor tego artykułu powiedział: „Odkrycie kompaktowego systemu binarnego supermasywnego kandydata czarnej dziury, takiego jak PSO J334.2028 + 01.4075, który wydaje się być w tak bliskiej separacji orbitalnej, dodaje naszej ograniczonej wiedzy o końcowe etapy łączenia supermasywnych czarnych dziur. ”

Binarna para czarnych dziur jest grawitacyjnie związana ze sobą, co może prowadzić do ekscytujących obserwacji w przyszłości. W szczególności naukowcy mają nadzieję rzucić nieco światła na coś, co nazywa się „Ostatecznym problemem Parsec”. Ostatnie etapy kolizji czarnej dziury są obecnie nieznane; modele teoretyczne mają problemy z przewidywaniem, jak wyglądałoby to kosmiczne wydarzenie.

Gezari zastanawiał się dalej nad przyszłością tego połączenia: „Ta para czarnych dziur może być tak blisko siebie, że emitują fale grawitacyjne, które były przewidywane przez teorię ogólnej teorii względności Einsteina.” Musimy jeszcze odkryć fale grawitacyjne – fale w przestrzeni -czas, który zniekształca ścieżkę światła przechodzącą przez wszechświat, podobnie jak światło emitowane przez kwazar PSO J334.2028 + 01.4075. Obserwacje tego epickiego połączenia galaktyk mogą dostarczyć cennych danych do dalszych badań.

Jeden komentarz

  1. Piękne zdjęcia naukowe. Super artykuł. Polecam i pozdrawiam młodych naukowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.