Nastolatek astronom znajduje planetę z dwoma słońcami

PHOENIX, Arizona – Czasami science fiction staje się faktem naukowym. Na przykład: W sadze Gwiezdnych Wojen Luke Skywalker dorastał na świecie, który okrążył dwa słońca. Teraz nastolatek z Nowego Jorku odkrył właśnie taki świat krążący wokół pary gwiazd daleko, daleko.

17-letni Brian Wu zaprezentował swoje odkrycia w tym tygodniu na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel. ISEF został stworzony przez Society for Science & the Public w 1950 roku. Jego impreza z 2019 roku, sponsorowana przez Intel, zgromadziła ponad 1800 finalistów z 80 krajów. (Towarzystwo publikuje również Wiadomości naukowe dla studentów ).

Narratorzy mają długie wyimaginowane światy, które mogą orbitować odległe gwiazdy lub egzoplanety . Nieco ponad 30 lat temu astronomowie w końcu go odkryli. Od tego czasu pojawiło się o wiele więcej. Te odległe światy występują w wielu różnych rozmiarach, a niektóre nie są niczym podobnym do żadnej z planet naszego Układu Słonecznego. Teraz jedenastoklasista w Horace Mann School w Nowym Jorku dodaje podwójną garść nowych obiektów do rosnącej liczby.

Brian posortował dane zebrane w latach 2008–2012 przez naziemny teleskop w Nowym Meksyku. Ten instrument wielokrotnie oglądał gwiazdy w tym czasie. Zazwyczaj teleskop powracał, aby oglądać każdą gwiazdę co dwa tygodnie. I za każdym razem robił szczegółowe zdjęcie gwiazdy w świetle widzialnym. W widmach światła wychodzących z gwiazdy znajdują się liczne ciemne obiekty zwane liniami absorpcji , wyjaśnia Brian. Te wąskie, ciemne linie powstają, gdy pewne długości fal światła z gwiazdy zostają pochłonięte przez materiały leżące między tą gwiazdą a Ziemią. Korzystając z tych linii, naukowcy mogą zidentyfikować substancje, które pochłonęły światło gwiazd. To dlatego, że wiedzą dokładnie, gdzie powinny się pojawić te linie.

Ale czasami te linie nie pojawiają się dokładnie tam, gdzie powinny, mówi Brian. Zamiast tego wydają się przesunięte. Przesunięcie w kierunku czerwonego końca widma, gdzie długości fal są dłuższe, oznacza, że ​​gwiazda oddala się od Ziemi. Gdy gwiazda porusza się w kierunku Ziemi, ciemne linie zostaną przesunięte w kierunku niebieskiego (krótszej długości fali) końca widma.

Im bardziej przesunięto linie, tym szybciej porusza się gwiazda względem naszej planety. To wywołane ruchem przesunięcie długości fali nazywane jest efektem Dopplera . Wpływa na wszystkie długości fal, w tym na dźwięk i mikrofale. (Efekt ten jest również podstawą radaru dopplerowskiego, który pokazuje ruch deszczu napędzanego wiatrem w chmurach).

Monitorując, jak linie w widmie gwiazdy przesunęły się w czasie, Brian był w stanie stwierdzić, czy gwiazda chwieje się. Jeśli gwiazda chwieje się w tę iz powrotem w regularny sposób – na przykład raz na 37 dni – wskazuje to na prawdopodobną obecność masywnej planety lub innego dużego ciała krążącego wokół gwiazdy. (Przeciągnięcie grawitacji spowodowałoby to chybotanie.)

W swojej analizie Brian skupił się na 1100 żółtych gwiazdach w badaniu fotograficznym. Takie gwiazdy są najbardziej podobne do naszego słońca. Wśród tych odległych gwiazd Brian odkrył, że dziewięć z nich jest orbitowanych przez olbrzymie planety mniejsze niż 15 razy masa Jowisza. Kolejna gwiazda w badaniu jest prawdopodobnie otoczona przez coś, co nazywa się brązowym karłem . Takie ciało ma zwykle od 15 do 75 razy większą masę niż Jowisz – jest zbyt małe, by stać się gwiazdą. Dwie gwiazdy były w rzeczywistości częścią systemu dwugwiazdkowego lub binarnego. Te pary są tak daleko od Ziemi, ale tak blisko siebie, że wydają się być pojedynczą gwiazdą. Jednak regularne zmiany w ich widmach pokazują, że są chwiejną parą.

Najbardziej imponujące z nowych znalezisk Briana jest planeta okrężna (Ser-kum-BY-nair-ee). To określenie na planetę, która krąży wokół dwóch gwiazd – tak jak Tatooine, świat rodzinny Luke’a Skywalkera w Gwiezdnych Wojnach . Odkrycie Briana pojawiło się, gdy zobaczył małe wahania spowodowane przez planetę na szczycie większych wahań spowodowanych przez gwiazdy krążące wokół siebie. Okrągła planeta Briana jest pierwszą, jaką odkryto za pomocą przesunięcia Dopplera, notatek nastolatków. Pozostałe 23, które zostały znalezione, zostały odkryte przez zakrycia . To wtedy planeta przechodzi przed gwiazdą macierzystą, powodując małe zaćmienie – z krótkim spadkiem światła docierającego do teleskopów ziemskich.

Okrągła planeta, którą odkrył Brian, znajduje się między 400 a 500 lat świetlnych od Ziemi. Krąży wokół swoich gwiazd macierzystych w odległości około 90 milionów mil, sugerują jego dane. Zakreślałoby je raz na 315 dni.

Z wielkości wychyleń gwiazd macierzystych ta nowo odkryta egzoplaneta ma prawdopodobnie około 2,8 razy większą masę niż Jowisz. To z kolei oznacza, że ​​planeta nie nadaje się do zamieszkania, zauważa. Ale podobnie jak duże planety w naszym Układzie Słonecznym, odległy super Jowisz prawdopodobnie ma księżyce, mówi Brian. A ponieważ planeta krąży wokół macierzystych gwiazd w odległości, w której woda może być płynna przez cały rok, księżyce te mogą być przyjazne dla życia, jakie znamy.

I to jest fakt naukowy, a nie science fiction.

Jeden komentarz

  1. Tych odkryć było bardzo wiele. Kosmos jest tak rozległy że nie dziwota że co chwilę coś znajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.