farma wiatrowa

Gigantyczna farma akumulatorów Tesli

Z dużą pomocą Tesli, Australia jest teraz domem dla największej na świecie baterii litowo-jonowej.

W marcu Elon Musk obiecał Atlassian CEO i miliarderowi Mike’owi Cannon-Brookesowi, że w ciągu 100 dni będzie mógł stworzyć farmę o pojemności 100MWh, w przeciwnym razie jego firma wykona to zadanie za darmo. Zobowiązanie Twittera było odpowiedzią na ciągłe niedobory prądu w Australii Południowej, które powodowały zaciemnienia i polityczną niepewność co do tego, jak kraj naciska na odnawialne źródła energii. Baterie zostały dostarczone w lecie – znacznie wcześniej niż termin – i zainstalowane w zeszłym tygodniu. Dzisiaj strona działa po raz pierwszy.

Tesla’s Powerpacks są podłączone do farmy wiatrowej w Hornsdale, należącej do francuskiej firmy Neoen zajmującej się energią odnawialną. Jaw Weatherill, polityk i obecny premier Australii Południowej, mówi, że po raz pierwszy państwo jest w stanie niezawodnie wysyłać energię wiatru do sieci 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Możliwe było oczywiście wcześniejsze przechwycenie tego źródła energii – problem kontrolował, kiedy i jak duża część powstałej energii elektrycznej trafia z powrotem do sieci. Dzięki farmie akumulatorowej o mocy 100MWV państwo może teraz zasilać ponad 30 000 domów, niezależnie od pogody.

“Kończenie największej na świecie baterii litowo-jonowej w rekordowym czasie pokazuje, że możliwe jest zrównoważone, efektywne rozwiązanie energetyczne” – powiedział rzecznik Tesli. “Jesteśmy dumni, że możemy być częścią przyszłości odnawialnych źródeł energii w Australii Południowej i mamy nadzieję, że projekt ten będzie modelem dla przyszłych wdrożeń na całym świecie.”

Tesla zbudowała wcześniej podobne farmy akumulatorów – przed rokiem firma ukończyła system 20 MW w Ontario w Kalifornii, który może magazynować do 80 MWh energii elektrycznej. Firma potrzebowała tylko 90 dni, by mieć nadzieję, że uda się zmodernizować samochody elektryczne, ciężarówki i magazyn energii w domu – aby zainstalować niezbędne 396 Powerpacks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.