startup

4 cechy potrzebne, aby założyć skuteczny start-up

W dzisiejszych czasach więcej startupów wybiera trasę startową z wieloma współzałożycielami i buduje trakcję na boku, po czym eliminuje cały dochód zespołu. Podczas zakładania współzałożyciela może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, nie można zaprzeczyć, że zły współzałożyciel może szybko zatopić każdy projekt boczny, zanim nadejdzie czas, aby się rozwijać.

Jak więc wybrać niezawodnego współzałożyciela?

Podczas naszych wywiadów okazało się, że kilka kluczowych cech może mieć decydujący wpływ na to, czy ktoś naprawdę będzie wiarygodnym współzałożycielem. Jakie cechy mają największe znaczenie? Spójrzmy.

1. Umiejętności bezpłatne dla Ciebie.

Jedną rzeczą, która szybko okazała się w obu wywiadach, było znaczenie komplementarnych zestawów umiejętności. Mañalac wyjaśnił: “Chcesz pracować z kimś, kto nie jest klonem siebie. … Może jedna osoba jest bardziej techniczna i bardziej skoncentrowana na produkcie, a druga osoba bardziej koncentruje się na sprzedaży i rozmowach z klientami. Najlepiej będzie, jeśli zdobędziesz dodatkowe umiejętności. ”

Kessler wyjaśniła to dalej, gdy zauważyła: “Kiedy jesteś małym zespołem o ograniczonych zasobach, musisz upewnić się, że każdy przynosi coś nowego do stołu i ma różne role i obowiązki. Sztuka i nauka yin-yang były wielką wartością w [moim] czasie pracy [z McPhee]. ”

Krótko mówiąc, Twoja firma nie potrwa długo, jeśli ty i twój współzałożyciel jesteście ekspertami w dziedzinie programowania, ale nie macie doświadczenia marketingowego. Twój zespół założycielski musi dysponować szerokim zakresem umiejętności, aby z powodzeniem zarządzać wieloma wymaganiami dotyczącymi uruchamiania własnego startupu.

2. Doświadczenie związane z niszami.

Dodatkowym obszarem, który należy wziąć pod uwagę przy komplementarnych zestawach umiejętności, jest znaczenie co najmniej jednego z założycieli, który zapewnia niszowe doświadczenie, aby pomóc w rozwoju firmy. Jak zauważył Mañalac, może to wywrzeć silne wrażenie na inwestorach, ponieważ “kiedy założyciele budują coś, aby rozwiązać problem, którego doświadczyli, są oni znacznie bardziej związani z tym problemem i bardziej intuicyjnie rozumieją problemy i bazę użytkowników. . ”

Jest to wspólna cecha odnoszących sukcesy zespołów założycielskich. Moja przyjaciółka Jon Read z Keet Health, platforma komunikacyjna dla dostawców usług medycznych, podkreśla prawdziwy przykład tego, jak niszowe doświadczenie zmieniło jego firmę. “Wiedząc z własnego doświadczenia jako pacjentka, miałem podstawowy pomysł, w jaki sposób chciałem poprawić komunikację między lekarzem a pacjentem, ale nie rozumiałem, jak to wszystko działa z punktu widzenia dostawcy usług medycznych. Mój współzałożyciel, David Self, miał doświadczenie i wiedzę medyczną niezbędne, aby dać nam 360-stopniowy obraz, co całkowicie zmieniło naszą trajektorię. Bez jego wkładu całkowicie byśmy nie zauważyli znaku “.

3. Powściągliwość w emocjach.

Nawet jeśli jesteś całkowicie zakochany w swoim współzałożycielu na początku, ważne jest, aby pamiętać, że faza miesiąca miodowego nie będzie trwać wiecznie. Jak wyjaśnił Mañalac, “Wszyscy współzałożyciele będą walczyć w pewnym momencie. Nie ma ucieczki. Pytanie brzmi, jak sobie nawzajem odpowiesz, kiedy dojdziesz do punktu, w którym się nie zgadzasz? ”

Ważne jest, abyś pracował z kimś, kto pozostaje spokojny i zrównoważony, nawet w stresujących sytuacjach, w których możesz się nie zgadzać. Ktoś, kto nie może kontrolować swoich emocji, może mieć destrukcyjne skutki dla twojego startupu. Z tego powodu, Mañalac sugeruje na początku współpracę z potencjalnymi współzałożycielami na zasadach próbnych lub niezależnych, abyś mógł lepiej ocenić ich zdolność podejmowania decyzji.

Jak wyjaśnia David Weston z “Informed Education”, brak zachowania równowagi w sytuacjach stresowych może mieć poważne konsekwencje. Pisze on: “jesteśmy mniej skłonni do myślenia o rzeczach przez spokój i logikę. Nasze podejmowanie decyzji jest bardziej przypadkowe i bardziej prawdopodobne, że nie będzie optymalne. Z mniejszym prawdopodobieństwem przyjmujemy zespołową perspektywę w grupach, co prowadzi do obniżenia wydajności zespołu “.

4. Równy udział w firmie.

Kiedy dołączasz do startupu jako dodatkowy współzałożyciel, wiedząc, gdzie stoisz w kwestii equity, zrobisz dużą różnicę dla długoterminowego zdrowia twojego związku. Jak zauważył Mañalac, “rozmowy na temat kapitału to coś, co później wywołuje wiele napięć. Czasem dostajesz pomysłodawcę, który wpadł na pomysł, a sześć miesięcy później dołączył do niego drugi współzałożyciel, a zobaczysz podział kapitału w wysokości 80/20. Prawda jest taka, że ​​ogromna większość życia twojej firmy jest w przyszłości, więc powinieneś być na równej płaszczyźnie, jak to możliwe. ”

Jeśli założyciel nie chce zapewnić bardziej równomiernego podziału kapitału, najprawdopodobniej lepiej będzie, jeśli wybierzesz inną szansę na start. Nie powinieneś rezygnować z 20 procent swojego przyszłego equity tylko dlatego, że przyszedłeś na pokład kilka miesięcy później.

Wybierz mądrze.

Wybór współzałożyciela ostatecznie okaże się jedną z najważniejszych decyzji biznesowych, jakie podejmujesz. Nie wpadnij w pułapkę decydowania się na pracę z kimś tylko dlatego, że jesteś przyjacielem lub członkiem rodziny.

Jeśli zdecydujesz się pracować z kimś, kto nadrabia twoje słabości, jest równie zaangażowany w sukces twojego startupu i będzie traktował cię z uczciwością i szacunkiem, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów biznesowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.