Rekrutacja

Rekrutacja za pośrednictwem mediów społecznościowych: Szybki przewodnik

Firmy poszukujące utalentowanych kandydatów coraz częściej zwracają się do mediów społecznościowych w ramach ogólnej strategii rekrutacyjnej. “Rekrutacja społeczna” ma na celu wykorzystanie siły różnych platform mediów społecznościowych, aby wzmocnić markę pracodawców, przyciągnąć zainteresowanie wykwalifikowanych osób poszukujących pracy i stworzyć pakiet talentów, z których można skorzystać w celu przyszłego rozwoju.

Jeśli Twoja firma ma już aktywny profil w mediach społecznościowych, nie jest wielkim krokiem do rozszerzenia rekrutacji społecznej. Jeśli nie, możesz przegrać w “wojnach z talentami” z innymi, bardziej zwinnymi konkurentami.

Oto krótki wstęp do najważniejszych informacji związanych z rekrutacją społeczną dla Twojej firmy:

Promuj swoją markę na wszystkich platformach. Wszystko, co publikujesz na stronie firmy i na platformach społecznościowych – od postów na blogach po wiadomości firmowe, zdjęcia i filmy – powinno być filtrowane przez pryzmat świadomości marki i kultury firmy. Zawsze mierz potencjalny wpływ Twoich treści oczami potencjalnych pracowników. Czy to, co publikujesz, może przyciągnąć ich lub je wyłączyć? Czy przedstawiasz swój biznes jako miejsce, w którym ludzie chcieliby pracować lub zniechęcasz do dalszego zainteresowania?

Poszukuj i nawiąż relacje z osobami wpływowymi. Tak samo ważne jest angażowanie się w marketing influencer, dzięki czemu możesz zwiększyć swoje zaangażowanie rekrutacyjne poprzez budowanie więzi z wpływowymi osobami w dziedzinie rekrutacji społecznej. Poszukuj wpływowców z branży za pomocą sporej sieci, udostępniaj swoje treści i udostępniaj własne treści. Wraz z rozwojem relacji możesz zacząć oferować możliwości zatrudnienia w swojej firmie – docierając do znacznie większej liczby odbiorców niż mogłoby to być możliwe.

Bądź aktywny na platformach skoncentrowanych na tysiącleciach. Oczywiście, ważne jest, aby być aktywnym na Facebooku i Twitterze, ale niekoniecznie wzbudzisz tam duże zainteresowanie wśród pokoleń. Poświęć trochę czasu na odkrywanie Snapchata, Instagrama i innych witryn, w których spotykają się milenialsi. Budowanie Twojej obecności na tych stronach może skutkować większą świadomością marki wśród osób poszukujących pracy, które najbardziej chcesz przyciągnąć.

Zachęć swoich obecnych pracowników do generowania potencjalnych klientów. Odesłania pracowników są zawsze obiecującym źródłem potencjalnie wykwalifikowanych kandydatów do pracy. Zrób krok dalej, zachęcając pracowników do promowania otwartych ofert pracy za pośrednictwem własnych sieci społecznościowych.

“Po prostu swobodne rozmawianie o urlopach firmowych, poczuciu wsparcia w pracy lub zadowoleniu z czegoś, co pracodawca robi dla nich, może wywrzeć wrażenie na ich obserwatorach”, zauważa Business.com. “Ale chcesz, żeby była prawdziwa.”

Spójrz w przyszłość. Rekrutacja społeczna nosi tylko pobieżne podobieństwo do rekrutacji pracowników “z powrotem w ciągu dnia”. W dzisiejszych czasach kultywowanie relacji jest równie ważne, jak gromadzenie kandydatów do ostatniego otwarcia pracy. Niezależnie od tego, czy poświęcasz swoje wysiłki na LinkedIn, Facebook czy na inne witryny, kluczem jest zapewnienie dostępu do wykwalifikowanych kandydatów – osób, które wykazują zainteresowanie Twoją firmą, obserwując Cię w mediach społecznościowych, komentując swoje posty, udostępniając treści innym – a następnie docieranie do tych kandydatów, gdy nadejdzie odpowiedni czas.

Pod wieloma względami media społecznościowe radykalnie zmieniły sposób, w jaki robi się biznes. Jest to także coraz bardziej przydatny zasób, dzięki któremu można przyciągnąć odpowiednich ludzi z pojawiających się talentów i wykorzystać te talenty w swojej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.