Zespół

7 wskazówek dotyczących zwiększania wydajności pracy zespołowej

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku korzyści z indywidualnych osiągnięć – choć zawsze ważne – blado w porównaniu do tego, co można osiągnąć dzięki wydajnej pracy zespołowej. Jeśli poświęciłeś czas, strategię i wysiłek zatrudniania odpowiednich osób na swoje stanowiska, rozsądnie jest zachęcać do współpracy zarówno w przypadku projektów krótko-, jak i długoterminowych.

Efektywna praca zespołowa może znacznie przyspieszyć realizację kluczowych inicjatyw, jednocześnie działając jako potężne narzędzie do zatrzymywania pracowników. Pracownicy rozwijają się w kulturze, w której zarówno praca zespołowa, jak i indywidualna inicjatywa są cenione i są mniej skłonni do rozważenia innych możliwości zatrudnienia.

Jeśli jednak twoje wysiłki w zakresie pracy zespołowej są niewystarczające, rozważ następujące kroki:

1. Wybierz lidera. Grupa pracowników bez lidera jest jak łódka bez steru. Każda drużyna potrzebuje kogoś do przejęcia, rozwiązywania wszelkich konfliktów, które powstają, i nadania ton i tempo przyszłej pracy.

2. Podkreślaj współpracę i otwartą dyskusję. Celem pracy zespołowej jest łączenie i dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Twoim zadaniem (lub pracą menedżera) jest zapewnienie wszystkich zasobów technicznych niezbędnych do osiągnięcia tego celu, w tym:

Wspólny cyfrowy obszar roboczy, w którym członkowie zespołu mogą znajdować dokumenty i inne informacje potrzebne do realizacji projektu
Łatwy dostęp do cyfrowego stanowiska pracy, niezależnie od tego, czy członkowie zespołu przebywają w biurze, w drodze, w swoich domach itp.
Szanse na komunikowanie się nieformalnie, za pośrednictwem czatu, wideo, poczty e-mail, forów grupowych i tak dalej

3. Deleguj inteligentnie. Różni pracownicy przynoszą różne umiejętności i cechy do stołu. Aby zespół stał się bardziej produktywny, warto przekazać kluczowe obowiązki osobom, które są najlepiej przygotowane do wykonywania zadań. Przypisuj te zadania jasno określonymi rolami i obowiązkami, upewniając się, że wszyscy czują, że wnoszą swój wkład w projekt.

4. Wzmocnienie zespołu do podejmowania decyzji. Gdy projekt lub inicjatywa posuwa się naprzód, nadejdzie czas, kiedy trzeba podjąć kluczowe decyzje. Problemy mogą powstać, gdy liderowi zespołu brakuje uprawnień do podejmowania takich decyzji, a zamiast tego musi on zostać poddany wyższej kadrze zarządzającej i / lub dyrektorowi generalnemu lub właścicielowi firmy. Nie tylko ten powolny postęp podważa zaufanie zespołu do jego własnych umiejętności radzenia sobie z odpowiedzialnością.

O ile to możliwe, poproś zespół, aby zdecydował, jakie działania podjąć (przy jednoczesnym poinformowaniu wszystkich odpowiednich stron), aby proces był bardziej efektywny i efektywny.

5. Ogranicz swoje zaangażowanie do minimum. Praca zespołowa cierpi, gdy z góry jest zbyt dużo micromanaging. Oprzyj się impulsu organizowania częstych spotkań, aby być na bieżąco z postępami zespołu lub często wysyłać e-maile do członków zespołu. Daj zespołowi więcej czasu i przestrzeni, aby skupić się na tym, o co ich poprosiłeś. Krótkie, raz na tydzień aktualizacje są prawdopodobnie wszystkim, czego potrzebujesz, aby być na bieżąco z tym, co robi zespół.

6. Upewnij się, że pracownicy zdalni są częścią zespołu. W niektórych przypadkach zdalnie umieszczony pracownik może oferować określone korzyści dla projektu zespołowego. Bardzo ważne jest, aby utrzymać tę osobę (lub jednostki) w pętli i dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać ich wkład podczas sesji “burzy mózgów”.

Czaty i e-maile są w porządku, ale “dowiadujesz się więcej o ludziach, kiedy możesz obserwować ich maniery i mimikę”. Dzięki narzędziom do wideokonferencji członkowie zespołu mogą “naprawdę połączyć się z członkami ich zespołów mieszkających w różnych częściach świata”.

7. Rozpoznawać i nagradzać. Wreszcie, pamiętaj, aby rozpoznać osiągnięcia uzyskane dzięki pracy zespołowej i nagrodzić zaangażowane osoby. Publiczne uznanie tego, co zespół osiągnął, stanowi silną zachętę do robienia tego samego i pomaga promować kulturę firmy, która ceni zarówno indywidualny, jak i zespołowy wkład – i chce zatrzymać utalentowanych pracowników, którzy to wszystko wykonają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.