ceny

Klucz do podnoszenia cen bez poświęcania klientów

Jest to wyzwanie, przed którym stoi każdy biznes w pewnym momencie jego cyklu życia – potrzeba podniesienia cen w celu utrzymania działalności i zapewnienia przychodów na sfinansowanie przyszłego wzrostu. Ale rynek jest zaśmiecony firmami, które próbowały osiągnąć ten cel, ale straciły dużo cennej bazy klientów. Jeden zły krok w procesie wzrostu cen, a klienci mogą czuć się źle traktowani, wyalienowani i wyrzuceni na tyle, by nie mogli już kupować towarów lub usług firmy, nawet jeśli w przeszłości byli nagradzani jakością produktów i usług.

Kluczem do podniesienia cen jest zaprojektowanie odpowiedniej strategii, w połączeniu z wyczuciem czasu i całkowitym wysiłkiem komunikacyjnym, aby przekonać lojalną bazę klientów, że podwyżka cen jest zarówno odpowiednia, jak i obiecująca dla lepszych rozwiązań. Oto taktyka do rozważenia, kiedy jesteś gotowy, aby podnieść ceny:

Nie pozostawiaj wątpliwości co do świadczonych usług. Mamy nadzieję, że położyłeś podwaliny pod wyraźne rozróżnienie między tym, co zapewnia Twoja firma, a tym, jak się układa, w porównaniu do tego, co oferuje konkurencja. Ale nigdy nie boli, aby rozwinąć, w jaki sposób konkretne rozwiązania skutecznie rozwiązują problemy, których klienci nie mogą znaleźć gdzie indziej.

Dobry moment na podwyżkę cen to fakt, że możesz zmienić czynnik różnicujący swojego produktu w jeszcze bardziej usprawnione rozwiązanie problemów, z którymi borykają się Twoi klienci.

Uwzględnij podwyżki cen w swoich planach strategicznych. Niektóre firmy błędnie czekają na to, co wydaje się klientom w dowolnym momencie, aby nagle ogłosić wzrost cen ich towarów i usług. Zamiast tego warto rozważyć wprowadzenie kompleksowej strategii cenowej w ramach długoterminowych celów biznesowych, przewidując w ten sposób wpływ sił rynkowych, wzrost konkurencyjności na rynku i inne czynniki.

Będąc w sytuacji, w której można przewidzieć kolejną zaplanowaną podwyżkę cen, można przygotować bazę klientów na tę ewentualność.

Zbadaj wielopoziomowe możliwości ustalania cen. Różni klienci mogą chcieć płacić różne ceny za swoją ofertę biznesową. Wiele punktów cenowych ma często sens w przypadku firm zajmujących się sprzedażą detaliczną i usługami, ale można je zastosować w każdej firmie oferującej wielopoziomowy system cenowy o różnym poziomie usług (lub aktualizacji produktu) po różnych cenach. Takie podejście zapewnia również klientom większą wygodę dzięki wzrostowi cen, co umożliwia wprowadzenie powszechnych podwyżek cen w późniejszym terminie.

Komunikuj intencje w pozytywnym świetle. Każdy wzrost kosztów dla klientów spowoduje pewien poziom odpychania. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby z wyprzedzeniem poinformować o swoim zamiarze podjęcia tego kroku. Co więcej, kształtowanie wiadomości w pozytywnym świetle – zamiast obwiniania inflacji lub własnych kosztów produkcji / dystrybucji – może przyspieszyć ścieżkę w kierunku ostatecznej akceptacji.

Podkreśl swoje nieustające zaangażowanie w najwyższą jakość produktu i najbardziej wydajną obsługę klienta, a także wszelkie inwestycje, które Twoja firma poczyniła w poszerzaniu personelu lub nabywaniu najnowocześniejszych technologii. Podwyżki cen idą w dół, jeśli klient czuje, że Twoja firma wydaje pieniądze, aby poprawić dla nich jakość.

Sprawdź wzrost ceny. Naturalne jest oczekiwanie zastrzeżeń ze strony klientów, ale nie zawsze tak jest w przypadku wzrostu cen. “Twoi najlepsi klienci mogą się nawet zastanawiać, dlaczego nie zrobiłeś tego wcześniej”, zauważa Small Business BC, który dodaje, że jeśli masz obawy o swoich obecnych klientów, “zawsze możesz wprowadzić zmienione ceny tylko dla nowych klientów”. Pomaga to ocenić wpływ wyższych cen na produkty na rynku.

Wreszcie, pomóż złagodzić wpływ proponowanego wzrostu cen, oferując swoim klientom jednorazowe usługi konsultacyjne lub inną formę specjalistycznej pomocy. To pokazuje, jak ważne są one dla ciebie, a także twoją gotowość pójścia dalej w ich imieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.