Grand Theft Auto IV – recenzja

Wspaniały tryb fabularny dla jednego gracza i wsparcie online dla maksymalnie 16 graczy sprawiają, że jest to najlepsza gra Grand Theft Auto.

Wychodząc z łodzi w butach nielegalnego imigranta Niko Bellica, który przybywa do Liberty City na początku Grand Theft Auto IV, możesz od razu zauważyć, że najnowsza oferta Rockstar North jest czymś wyjątkowym. Tak, to jest kolejna gra GTA, w której prawdopodobnie spędzasz większość swojego czasu kradnąc samochody i strzelając do policjantów i przestępców, ale to także znacznie więcej. GTAIV to gra z fascynującą i nieliniową fabułą, grą ze wspaniałym bohaterem, któremu nie możesz pomóc, oraz grą, która oferuje mnóstwo internetowych funkcji dla wielu graczy, oprócz długiego trybu fabularnego. Nie bez wad, ale GTAIV jest bez wątpienia najlepszym Grand Theft Auto.

Jedną z wielu rzeczy, które odróżniają GTAIV od swoich poprzedników, jest Liberty City, które jest bardziej przekonujące jako żywe, oddychające środowisko miejskie niż wszystko, co widzieliście wcześniej w grze, i mało przypomina swojego imiennika w GTAIII w 2001 roku. Zróżnicowana populacja Liberty wierzy w wiarygodność swoich codziennych spraw, pozornie nieświadoma, że ​​w mieście krąży kilka przestępczych frakcji. Niko nie ma takiego szczęścia. Musi zacząć pracować dla jednej z frakcji wkrótce po przybyciu, kiedy dowie się, że jego kuzyn Roman ma jakieś potencjalnie śmiertelne długi hazardowe. Doświadczenie militarne Niko czyni go użytecznym wolnym strzelcem dla pracodawców w biznesie zabijania się nawzajem i chociaż jego niechęć do wykonywania ich zleceń jest często widoczny, robi to, o co go proszą, w nadziei, że wypełnienie misji dla innych osób da ostatecznie on jest środkiem do uzupełnienia swoich.

W rzeczywistości Niko nie musi robić wszystkiego, o co go prosi. Przy kilku okazjach, gdy będziesz odtwarzać jego historię, otrzymasz decyzje, które pozwolą Ci zrobić to, co uważasz za słuszne, a nie ślepo podążać za instrukcjami. Nie musisz zabijać celu, jeśli on lub ona obiecuje zniknąć, ale musisz wziąć pod uwagę ryzyko, że twój pracodawca dowie się, że osoba, której życie stracisz, może okazać się przydatna w późniejszym etapie gry, a nawet mieć dla ciebie pracę w postaci misji bonusowych. Powiedzieć coś bardziej konkretnego na ten temat, byłoby ryzykowne zepsucie jednej z najciekawszych nowych funkcji GTAIV, ale wystarczy powiedzieć, że każda podjęta decyzja ma konsekwencje, a będziesz prawdopodobnie chciał zagrać w grę co najmniej dwa razy, aby zobaczyć jak rozwijają się alternatywy.

Tryb opowieści Grand Theft Auto IV można pokonać w mniej niż 30 godzin, a jest tak wiele opcjonalnych działań i misji pobocznych, aby wziąć udział w drodze, dzięki czemu można komfortowo podwoić tę liczbę, jeśli się nie spieszysz. Większość misji fabularnych zleca ci dokonywanie dostaw i / lub zabijanie ludzi i gra w taki sam sposób, jak w poprzednich grach. Mając to na uwadze, większość misji jest o wiele łatwiejsza tym razem, po części dlatego, że Niko jest bardziej zwinnym i skutecznym zabójcą niż którykolwiek z jego poprzedników, a częściowo dlatego, że LCPD najwyraźniej ma lepsze rzeczy do roboty niż polowanie na nielegalnego imigranta, który jest zwalczanie niepożądanych wydarzeń w całym mieście. Niektóre z bardziej pomysłowych misji, które zostały rozrzucone w całej historii, obejmują porwanie, napad na bank i rozmowę o pracę. Kinowe przerywniki filmowe związane z misjami fabularnymi są znakomicie przedstawione i są sekwencjami, w których bohaterowie gry naprawdę świecą. Bez wyjątku bohaterowie, z którymi spotykasz się, korzystają z doskonałej animacji, wspaniałej pracy z głosem i niesamowicie wyrazistych twarzy. Nie zawsze są tak imponujące, kiedy dołączają do ciebie w misji i nie robią tego, co mają (na przykład, nie podążają za tobą podczas misji towarzyskiej lub nie negocjują drzwi). Niemniej jednak, te problemy są bardzo nieliczne i są mniej bolesne dzięki nowej opcji “powtórzenia misji”, którą oferuje się za każdym razem, gdy się nie uda.

Nowe umiejętności w arsenale Niko obejmują skalowanie ogrodzeń i ścian wszędzie tam, gdzie można uzyskać przyczółek, przesuwając się wzdłuż krawędzi i, co najważniejsze, ukrywając się za przedmiotami. Możliwość trzymania się blisko ścian, zaparkowanych samochodów itp. Za jednym naciśnięciem przycisku sprawia, że ​​gra GTAIV jest znacznie lepsza niż w poprzednich grach, a także, w połączeniu z nowym systemem celowania, sprawia, że ​​jest to o wiele łatwiejsze. Wrogowie rzadko są na tyle sprytni, aby dostać się do ciebie, kiedy jesteś w ukryciu, i biorąc pod uwagę, że możesz zablokować celownik, nawet gdy są schowani, wystarczy, że poczekasz, aż wyskoczą im z głowy i następnie odłóż je przy minimalnym wysiłku. Blokowanie wrogów jest domyślnie ukierunkowane na ich tors, ale możesz użyć prawego drążka analogowego, aby precyzyjniej dostroić cel i szybciej zabić go za pomocą jednego lub dwóch. Granie bez użycia funkcji lock-on sprawia, że ​​jest to trudniejsze, ale musisz opanować technikę, aby strzelać na oślep na wrogów z pozycji osłony, gdy nie masz odwagi wsadzić własnej głowy, aby ustawić strzał.

Biorąc pod uwagę ilość kłopotów, jakie napotykasz podczas grania w trybie fabularnym, nieuniknione jest, że policja będzie angażować się od czasu do czasu, nawet jeśli ich obecność nie jest scenariuszem twojej misji. Chłopcy z Liberty City na niebiesko szybko reagują, gdy zostaniesz oznaczony pożądanym poziomem od jednej do sześciu gwiazdek, ale nie są oni tak trudni, jak ich odpowiednicy w poprzednich grach GTA. Nie jeżdżą tak szybko, kiedy ścigają cię, rzadko kiedy próbują założyć blokady drogowe, a będziesz musiał wysadzić praktycznie cały blok miejski, zanim pojawi się FIB (to nie jest literówka). Ponadto otrzymujesz nieuczciwą przewagę w postaci systemu GPS; kiedy nie używasz go do wykreślenia ważnej trasy do dowolnego wybranego przez ciebie waypointu, podwaja to rodzaj skanera policyjnego. Za każdym razem, gdy korzystasz z prawa, GPS pokazuje dokładne lokalizacje samochodów patrolowych i gliniarzy pieszo w Twojej okolicy i podkreśla okrągły obszar (skupiony na ostatnim znanym miejscu pobytu), w którym koncentruje się wyszukiwanie. Aby uciec, wszystko, co musisz zrobić, to poruszać się poza kołem, a następnie unikać bycia widzianym przez 10 sekund, co często najlepiej można osiągnąć, znajdując bezpieczne miejsce i po prostu siedząc. To nie jest zły system w teorii, ale w praktyce sprawia, że ​​unikanie prawa jest trochę zbyt łatwe, szczególnie gdy poziom poszukiwanych jest niski, a obszar wyszukiwania jest mały.

Kiedy nie prowadzisz misji dla przestępców, bierzesz udział w wyścigach ulicznych, kradniesz samochody na zamówienie lub losowo sprawiasz kłopoty, przekonasz się, że w Liberty City jest mnóstwo okazji do odpoczynku. Niektóre z tych opcjonalnych zajęć oferują namacalne nagrody, które później mogą okazać się przydatne w praktyce, podczas gdy inne to świetny sposób na zabicie czasu i zdobycie większego humoru GTAIV. Możesz na przykład oglądać telewizję, słuchać wielu różnych stacji radiowych, sprawdzać prawdziwie zabawne programy (w tym niektóre popularne) w kabarecie i klubach komediowych, a także korzystać z komputera do przeglądania Internetu w grze.

Internet GTAIV jest pełen podróbek wszystkich rodzajów stron internetowych, które przypadkowo oglądasz lub kiedy wiesz, że nie grozi im złapanie. Niektóre z nich można znaleźć tylko klikając linki w wiadomościach spamowych, podczas gdy inne są reklamowane w widocznym miejscu na stronie wyszukiwania. Jest mnóstwo zabawnych rzeczy, które można znaleźć, jeśli spędzasz trochę czasu w jednej z internetowych kawiarenek internetowych “TW @”, ale najciekawszą stroną jest zdecydowanie internetowa agencja randkowa, dzięki której możesz poznać kobiety, które, jeśli im się spodoba, Zgadzam się na randki z tobą. Randki i spotkania towarzyskie z przyjaciółmi to coś, co możesz spędzać tak dużo lub jak mało czasu, robiąc to, co chcesz, i chociaż ludzie, których spotykasz, mogą czasami wymagać tego, aby stali się irytujący, utrzymywanie ich w radości niezmiennie przynosi ci jakąś korzyść.

Utrzymywanie przyjaciół i randek szczęśliwych oznacza spędzanie z nimi czasu i robienie rzeczy, które lubią, a wszyscy mają różne osobowości. Niektórzy przyjaciele lubią dołączać do gier minigry takich jak kręgle, bilard lub rzutki, podczas gdy inni wolą wyjść na posiłek, upić się lub wziąć udział w pokazie. Oczywiście, randki są znacznie bardziej kłopotliwe niż regularne znajomości, a ich opinie o Tobie mają wpływ nie tylko na to, czy odbierasz je na czas, gdzie je bierzesz i czy próbujesz szczęścia, kiedy je upuszczasz w domu, ale także przez liczba znacznie bardziej subtelnych czynników. Daty będą komentować rzeczy takie jak samochód, którym jeździsz, jak je prowadzisz i ubrania, które nosisz. Zauważyliby nawet, że nosisz ten sam strój w dwóch datach z rzędu, choć nie wszyscy będą się tym przejmować. Nagrody, które otrzymujesz, gdy inna postać cię lubi, mogą różnić się w zależności od tego, kto to jest. Nie chcąc ujawniać szczegółów, zaprzyjaźnienie się z adwokatem może okazać się przydatne, jeśli na przykład masz kłopoty z gliniarzami, a posiadanie pielęgniarki na liście przyjaciół może być prawdziwym ratunkiem.

Będziesz w kontakcie z twoimi datami, przyjaciółmi i niektórymi wrogami za pomocą kolejnej nowej wspaniałej funkcji GTAIV: telefonu komórkowego. Trudno uwierzyć, że coś tak prostego jak telefon komórkowy może dodać tak wiele do takiej gry, ale jest tak dobrze zaimplementowane, że trudno wyobrazić sobie bez niej opuszczenie bezpiecznego domu Niko. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z telefonu komórkowego w prawdziwym życiu, nie będziesz miał problemu z obsługą tego, a ponieważ kontrolowany jest tylko za pomocą padu D i jednego przycisku, łatwo jest nawiązywać połączenia i odbierać połączenia nawet podczas jazdy . Nie ma nieporęcznego systemu konwersacji; po prostu wybierasz przyjaciela, do którego chcesz zadzwonić, o czym chcesz porozmawiać (może to być praca, zabawa lub prośba o przysługę), a następnie, zakładając, że on lub ona odbierze telefon, rozmowa się rozpocznie. Połączenia przychodzące są jeszcze łatwiejsze, ale czasami pojawiają się w nieodpowiednich (lub zabawnych) czasach; Przesłuchanie, że sygnał z twojego telefonu komórkowego koliduje z radiem samochodu, jest najmniejszym z twoich zmartwień, gdy rozważasz możliwość randki dzwoniąc do ciebie, gdy jesteś z prostytutką lub uwikłany w strzelaninę z mafią. Nawiasem mówiąc, nowe dzwonki i motywy wizualne do telefonu można kupić za pośrednictwem Internetu w grze, co jest typowe dla niewiarygodnej dbałości o szczegóły, które można uznać za pewnik podczas gry.

Aby dać ci wyobrażenie o tym, jak wiele myśli przydało się w tworzeniu GTAIV, nawet kradzież zaparkowanego samochodu, który wciąż jest osiągany przez naciśnięcie jednego przycisku, może teraz spowodować wiele różnych rzeczy. Jeśli drzwi są zamknięte, jak to często bywa, Niko rozbije okno łokciem lub stopą, aby dostać się do środka. Gdy znajdzie się w samochodzie, może potrzebować go, aby go uruchomić; możesz nieco przyspieszyć proces, używając przycisków na ramieniu kontrolera. Jeśli samochód ma alarm, zabrzmi on przez kilka sekund i spowoduje, że reflektory będą migać i znikają podczas jazdy – praktycznie błagając pobliskich gliniarzy, aby zaatakowali Ciebie. Kradzież samochodów z kierowcami i / lub pasażerami w środku daje o wiele więcej możliwości, z których najbardziej zabawnym jest ktoś (prawdopodobnie ty), który złapał rękę w drzwiach i pociągnął za sobą, gdy pojazd przyspieszył.

Większość pojazdów w GTAIV, podobnie jak w poprzednich grach, ma bardzo luźne prowadzenie, co ułatwia wykonywanie ujęć w stylu Hollywood, skrętów po zakrętach i tym podobnych. Możesz grać w większości misji bez naruszania przepisów ruchu drogowego, jeśli naprawdę chcesz, ale możesz uciec (i będzie o wiele więcej zabawy) jeżdżąc jak wariat, pod warunkiem, że nie kolidujesz z żadną policją pojazdy lub zmiażdżyć zbyt wielu pieszych. Wygodny dotyk podczas jazdy z domyślnym widokiem kamery polega na tym, że kamera, która znajduje się kilka stóp za tylnym zderzakiem samochodu, koncentruje się na Tobie, a nie na pojeździe, efektywnie oferując ekwiwalent pojazdu ponad ramieniem widok. Kiedy przejmujesz kontrolę nad czymś sportowym, kamera ustawia się znacznie bliżej ziemi, co zwiększa odczucie prędkości.

Obsługa pojazdu jest trudna do zarzucenia, niezależnie od tego, czy korzystasz z samochodu sportowego, śmieciarki, motocykla, łodzi motorowej czy śmigłowca. Jednakże podczas jazdy możesz zauważyć dziwne dziwactwo, które było stałe od czasów GTAIII: Podczas kierowania niektórymi pojazdami nagle zauważysz o wiele więcej tego samego pojazdu na drogach. Nie jest to nic poważnego i nie jest szkodliwe dla rozgrywki, ale jest trochę drażniąca, jeśli trafisz na jeden z bardziej niezwykłych pojazdów w grze – na przykład odpowiednik Ferrari lub pickupa – – i nagle okazuje się, że miasto jest wypełnione nimi. To szczególne dziwactwo jest dość powszechne również w niektórych trybach dla wielu graczy, chociaż prawdopodobnie będziesz zbyt zajęty zwracaniem uwagi na to, aby inni gracze zwracali uwagę, kiedy wybierasz się online.

Dojazd do sieci w Grand Theft Auto IV nie może być łatwiejszy. Po prostu wybierasz opcję gry wieloosobowej na swoim telefonie komórkowym, wybierasz typ gry, którą chcesz hostować lub dołączasz, a następnie wpisujesz lobby i czekasz na rozpoczęcie gry. Nie będziesz się nudzić, wpatrując się w listę nazwisk podczas oczekiwania, ponieważ po wejściu do lobby faktycznie wejdziesz do internetowej wersji Liberty City, w której ty i do 15 innych graczy możesz zrobić wszystko . Wszędzie są rozrzucone bronie, aby zapewnić, że rzeczy nie będą zbyt przyjazne przez bardzo długi czas.

Do wyboru jest ponad tuzin różnych trybów gry wieloosobowej, i choć niektóre z nich są odmianami o podobnych tematach, na pewno nie brakuje ich różnorodności. Jako gospodarz sesji dla wielu graczy masz także swobodę, aby w dużym stopniu dostosować wszystkie typy gier za pomocą zmiennych, takich jak przyjazny ogień, obecność policji, zestawy broni, poziomy ruchu, funkcje radaru i wiele innych. Możesz wybrać miejsce, w którym chcesz grać, biorąc pod uwagę, że wiele trybów rozgrywki można grać na konkretnej wyspie Liberty City lub na całej mapie.

Nawet konwencjonalne tryby 16-osobowe, takie jak Deathmatch i Race, są zupełnie inne niż te, w które grałeś wcześniej. Poza tym istnieją gry oparte na celach, w których zadaniem jest wykonywanie misji podobnych do tych w grze jednoosobowej: tryb Cops ‘n Crooks oparty na drużynie, tryb Turf War, w którym zespoły rywalizują o kontrola terytoriów, tryb carjacking, trzy misje współpracy, które wspierają do czterech graczy i wiele więcej. Dzięki odpowiedniej grupie ludzi nie ma powodu, dla którego nie można się dobrze bawić z każdym dostępnym trybem. Doświadczyliśmy kilku problemów z szybkością klatek i opóźnień, które powodowały, że inni gracze i ich pojazdy czasami przeskakiwało na ekranie, ale w przeważającej części gra online GTAIV to prawdziwa przyjemność. Szczególnie miłym akcentem jest to, że jako pasażer w pojeździe napędzanym przez innego gracza, możesz oznaczać punkty na mapie GPS dla kierowcy za pomocą mapy, która śledzi położenie innych graczy i celów.

Jeśli zastanawiasz się nad różnicami między wersją Grand Theft Auto IV na PlayStation 3 i Xbox 360, prawda jest taka, że ​​nie ma ich wiele. Wersja PS3 może być odtwarzana tylko po obowiązkowej instalacji, która trwa około 10 minut, a jej czasy ładowania są w związku z tym krótsze i rzadsze. Efekty wizualne, które nie zawsze są bliskie obserwacji, ale są imponujące podczas typowej rozgrywki, są porównywalne i mają te same dziwactwa (np. Migotanie cienia) na obu konsolach. Podobnie audio, które może pochwalić się tym, dlaczego Liberty City wydaje się tak żywe, jest wyjątkowe niezależnie od tego, jaką masz konsolę i ile głośników jest podłączonych. Zgodnie z formą, ścieżka dźwiękowa GTAIV ma mnóstwo świetnych licencjonowanych piosenek i, w przeciwieństwie do innych gier, o których mogliśmy wspomnieć, nie zmusza artystę i nie śledzi informacji w gardle dzięki wyskakującym okienkom, które oddziałują na rozgrywkę. Jeśli jednak chcesz uzyskać te informacje, możesz po prostu połączyć się z usługą rozpoznawania utworów na telefonie komórkowym, a po kilku sekundach odebrać ją w wiadomości tekstowej. Geniusz.

Jeśli już nie zgadłeś, Grand Theft Auto IV to gra, w którą po prostu musisz zagrać. Gra dla jednego gracza, którą nadal możesz grać długo po ukończeniu opowiadania, jest jak dotąd najlepszą serią, a funkcje dla wielu graczy są na tyle dobre, że prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem ludzi do zabawy przez wiele miesięcy. chodź. Drobne niedociągnięcia, których doświadczasz, nie są trudniejsze do przeoczenia niż te z poprzednich gier GTA, a ich przewaga jest znacznie mniejsza od funkcji, które zachwycają i zaskakują cię w każdym momencie, gdy myślisz, że już widziałeś wszystko, co gra ma do oferta. W Liberty City jest wiele do zobaczenia, więc najlepiej zacznij.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.